En sju matcher lång semifinalserie ställdes på sin spets med förlängning när det skulle avgöras, men Djurgården drogs längsta strået och är klart för final.
Hugo Hävelid blev den matchvinnande målvakten och har spelat en stor roll i att ta DIF vidare.
– Superskönt såklart. Det visar lite av karaktären i gruppen. Vi visste att det skulle bli en tajt match, match sju. Det gick till overtime, men jag tyckte att vi kom ut starkt och förtjänade att vinna den här matchen, säger han till Hockeynews.
– Publiken var magisk. Redan från start med introt och tifot. Det var speciellt, men så fort pucken släpptes så släppte nerverna också. Då var det bara att spela. Som vi gjort hela den här serien. Det har varit lite upp och ner, både för min och lagets del. Skönt att vi var på topp här.
Han hade inte alltför mycket att ta hand om och säger själv att det var en lurig match då han stod sysslolös i flera minuter emellanåt, men pulsen steg när Södertälje fick powerplay med knappt fyra minuter kvar.
– Där kom vi upp som grupp jättebra. Stängde igen där, det var viktigt såklart. Det tar vi med oss. Men i övrigt kändes det bra.
Hann du tänka något där när ni får utvisning i det läget?
– Jag tycker vi har bara blivit bättre och bättre i boxplay. Den första matchen tror jag vi hade tre av tre mot oss. Sen snackade vi ihop oss och sen dess har det varit jättebra. Och då blir det såklart stärkande för oss när de inte gör mål på ett tag. Alla gjorde sin del och det blev bra. Jag är supernöjd med grabbarna. Riktigt skönt att göra en bra insats för egen del också.
Hugo Hävelid hade en tung match fem på Hovet. Han säger i efterhand att han inte varit nöjd med match sex heller.
– De två senaste matcherna innan denna har varit lite sådär för egen del. Man får kanske inte hjärnspöken men man kommer så klart in i lite andra tankar. Men att nu få göra en bra match, speciellt en match sju, det tycker jag är viktigt att ta med sig in i finalserien för mig. Det är bara att bygga vidare på det.
Speciella matcher stundar också framöver, med AIK som finalmotståndare.
– Det blir hur kul som helst. Det kommer vara tufft. Det hade det blivit oavsett om det varit AIK eller Karlskoga. Det blir fyra till sju matcher på hovet nu. Det kommer bli kul, det kommer bli tajt. Det är bara att borra ner huvudet igen i en och en halv vecka eller två veckor eller vad det blir.
Hur ser du på er chans?
– Jag tror att vi har bra chanser. Vi tror på oss själva men det gör väl säkert AIK också. Men det är att bara att gå in och spela som vi gör så tror jag att det kommer gå bra.
Vad tror du blir svårast med att möta dem?
– Det vet jag inte men hålla fokus på rätt saker kanske. Jag tror att gör vi det vi ska göra så tror jag att vi kommer gå vinnande ur det. Men jag har inte hunnit tänka så mycket på det. Nu får man koppla av någon dag, sen gå vidare och börja fokusera på AIK.
DIF har som bekant förlorat tre av fyra mot AIK den här säsongen, men det tror Hugo inte spelar någon roll.
– Nej, det är slutspel nu. Jag tror det är en annan grej. Men det kommer såklart vara två lag som verkligen vill vinna, det kommer vara tajt.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)