
DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Djurgården valde att inte behålla talangfulle backen Arvid Bergström, 20.
Nu har han hittat en ny klubb.
✔ Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
✔ Ett år för halva priset – endast 449,50 kr med koden HN365. Klicka här för årskort
ANNONS
Det blir spel i de regerande danska mästarna Odense för Arvid Bergström. Den 20-årige backen från Gnesta hade svårt att ta en plats i Djurgården förra säsongen och lånades ut till både allsvenska Almtuna och division 1-laget Tyresö/Hanviken.

Bergström har nu skrivit på för Odense.
– Arvid Bergström är en ung och talangfull spelare med betydande utvecklingspotential. Han är stabilt formad i det svenska ungdomssystemet. Hans tidiga debut i Hockeyallsvenskan vittnar om hans höga nivå och potential, säger Odense Bulldogs klubbdirektör Ole Nielsen till klubbens hemsida.
Bergström har skrivit på ett ettårskontrakt. I Odense blir han lagkamrat med bland andra målvakten Niklas Lundström och backen Kevin Karlsson.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS