I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
HockeyNews.se // OS
Det gäller för Tre Kronor – Henke: "Börja med det"

ANNONS
Tre Kronor mot Slovakien i OS – och det kan bli dramatiskt värre.
Seger är ett måste – men målskillnad kan avgöra om svenskarna får en svår väg genom slutspelet.
Henrik Lundqvist har sin åsikt klar kring vad Tre Kronor måste börja med.
För Tre Kronor handlar det om att vinna med så många mål som möjligt för att kunna passera både Finland och Slovakien och gå direkt till kvartsfinal – och slippa åttondelen.
En sak är klar – ska man passera Slovakien krävs seger med tre mål. Seger med flera mål krävs också för att inte bli grupptrea och ha stor risk att stöta på USA eller Kanada redan i en kvartsfinal i slutspelet.
ANNONS
De lag som rankas 7–10 (av totalt tolv lag) efter gruppspelet kommer mötas i åttondel, och vinnarna får sannolikt möta Kanada eller USA i kvartsfinalen.
Skulle Sverige vinna mot Slovakien och Finland slår Italien, kommer tre lag sluta på sex poäng i gruppen, och då blir det målskillnadsaffär inbördes. Det kan bli rejält dramatiskt alltså när matcherna drar igång klockan 12.
Men efter två tveksamma insatser är fokus i första hand för Tre Kronor att vinna och spela bra.
– Man kan inte tänka på målskillnaden, det går inte, säger expertkommentatorn Henrik Lundqvist i TV4.
– Fokusera inte på målen, fokusera på det som ska tas om hand. Börja med närkampsspelet i dag, fortsätter han.
Slovakien vann mot Finland och även mot Italien, med 3–2.
– De förlitar sig på lagbygget, struktur, kontringar. Starten blir viktig för Sverige, hamnar man i underläge är de jobbiga att möta, säger Lundqvist.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS



