Joel Kellman fyllde 28 år på onsdagen och gratulerades av sina lagkamrater ute på isen i samband med det 20 minuter korta ispasset inför VM-kvartsfinalen mot Kanada. Tre Kronor har tagit 18 av 21 poäng i gruppspelet, vunnit över Finland och Tjeckien, och förlorat mot USA på övertid.
– Jag tycker att vi har en bra känsla i gruppen och har gjort en bra turnering så här långt. Men nu börjar vi från noll i kvarten och laddar om, säger Kellman till HockeyNews.se.
I VM har Växjöcentern gjort två mål och fyra assist på sju matcher. Bara Rasmus Dahlin (2 + 5) och Rasmus Asplund (6 + 0) är bättre. Nu väntar Kanada i VM-kvartsfinalen.
– De har några skickliga spelare. Kanada är alltid Kanada. De har ofta ett bra lag, men samtidigt, vi känner oss starka. Vi har gjort en bra turnering så här långt. Det känns bra, säger Kellman, som ser fram emot den kittlande uppgiften.
LÄS MER: Fördel Tre Kronor i taktiska duellen mot Kanada i VM-kvartsfinalen
– Det är nu det roliga börjar. Det har alltid varit roliga matcher mellan Kanada och Sverige genom alla år egentligen med mycket känslor. Det ska bli en rolig mach, absolut.

Växjös Joel Kellman är Tre Kronors tredje bästa poänggörare i VM i Finland. Foto: Bildbyrån.
I VM började han som center i en kedja med Max Friberg och Rasmus Asplund och det var Kellman som gjorde 1–0 mot Österrike tidigt i VM-premiären mot Österrike. Kedjan höll ihop även mot Tjeckien, Storbritannien och Finland. Mot USA kom Carl Grundström in istället för Max Friberg. Mot Norge klev Emil Bemström in med Kellman och Asplund och den kedjan hölls ihop mot Lettland också.
LÄS MER: Dahlin tänker stoppa lagkamraten Cozens: "Då kan han bli lite grinig..."
– Vi har spelat två tre matcher ihop och det känns bra. Vi har skapat mycket tycker jag sedan kanske vi inte har fått den utdelning vi vill. Vi kan få lite mer, men så länge man skapar chanser kommer det till slut.
Joel Kellman som har spelat ett 40-tal NHL-matcher för San Jose under sina tre år i NHL-organisationen har koll på en hel del av Kanadas stjärnor. Men även de svenska. Att spela med NHL-spelarna i VM har gett en djupare förståelse och inblick för hur de är och Kellman lyfter fram två spelare som har gjort intryck på honom.
– (Rasmus) Dahlin framför allt är oerhört skicklig och Adam Larsson är jag väldigt imponerad av. Han är stor, rejäl och kan göra allt egentligen, både offensivt och defensivt. Han är jag väldigt imponerad av, faktiskt, säger Joel Kellman.
