HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Därför ville SSK värva från AIK: "Såg bra ut då"

georgsson bagenda
Foto: Bildbyrån / Hockeynews
ANNONS

Daniel Muzito-Bagenda byter klubb – men stannar i Stockholmsområdet.

Han byter AIK mot Södertälje.

– Vi är jättenöjda över att knyta honom till oss, säger Emil Georgsson till Hockeynews.

ANNONS

Daniel Muzito-Bagenda blir Södertäljes första värvning officiellt sett, bara några dagar efter att forwarden tackades av av AIK. 

Kontakten har dock funnits tidigare. 

– Jag har ju sett att han haft utgående kontrakt. Det är en spelare jag velat ha länge, säger Emil Georgsson.

Han säger att han i dagsläget ser Muzito-Bagenda som center i lagbygget.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.

Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.

Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.

Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"

Läs också

ANNONS