
Hemvändande forwarden André Petersson stod över träningsmötet med Oskarshamn. Petersson gjorde mål för HV71 i den första träningsmatchen för säsongen mot Malmö och väntas kunna bidra med en hel del mål under sin comebacksäsong i SHL efter åtta starka år i KHL där han öst in 121 mål på 326 matcher.
– Han har lite känningar i ljumsken, det var därför han inte spelade i torsdags. Med hans historia så tar vi det lugnt, säger HV71:s sportchef Kent Norberg till HockeyNews.se.
Den 2 maj berättade Petersson för HockeyNews.se:
– Jag hade en tung säsong bakom mig med operation i magen, sports hernia (ljumskbråck). Det började i ljumsken och det var kaos helt enkelt. Så kändes det ändå bättre i februari nån gång. Det var kämpigt i december och januari, men i februari började det kännas bättre. Jag är väldigt hoppfull inför nästa säsong.
LÄS MER: Skyttekungen är nära en återkomst: "HV absolut ett alternativ"
Kent Norberg tonar ner det nuvarande bekymret.
– Han hade kunnat spela, men det känns som att han kommer att vara för viktig för oss, för att riskera honom för en träningsmatch, säger Norberg.
På forwardssidan har HV71 även Lucas Elvenes på skadelistan i någon vecka till.
– Elvenes har haft lite problem med ett knä. Han tränar väl idag. Han åkte på en smäll mot knäet mot Malmö, säger Kent Norberg.
På backsidan närmar sig Daniel Glad (Bertov) spel och kan träna i de flesta momenten, men håller sig undan från närkamper ett tag till. Nichlas Torp har trappat upp träningen efter en operation tidigare i somras.
– Om allt går bra kanske det är sista matchen innan det drar igång. Jag tror inte att han är med i nån före, säger Kent Norberg.
HV71:s sista träningsmatch på försäsongen är mot Djurgården i Stockholm den 14 september. I SHL-premiären den 17 september spelar HV borta mot Luleå.
