Schweiz vann allt i sin grupp. Alla sju matcherna oavsett kvalitet på motstånd eller matchbild.
Därför blir Tre Kronor underdogs i VM-kvartsfinalen mot Schweiz på torsdagskvällen i en sedan länge utsåld hemmaarena.
Joel Persson håller med om bilden av att Sverige är just underdogs.
– Ja, det får man väl säga. De går rent i gruppspelet och 7–0 i vinster och vi, ja vi ramlar vidare till en kvartsfinal nästan. Vi tar fyra segrar av sju möjliga och på förhand kanske man tänkte att vi siktade på en högre placering, men första delmålet var att ta oss till kvartsfinal och där är vi nu. Sedan vem det är som är underdog kanske spelar mindre roll, säger den erfarna och trippelt SM-guldvinnande Växjö-backen.
"Gynnsamt läge"
Den 32-årige högerskytten gör sitt första VM och han har smällt in sitt första landslagsmål under turneringen.
Men Tre Kronor slipper som sagt favoritskapet.
– Det kan man se som ett gynnsamt läge. Vi kan gå in och spela utan press. Det är Schweiz som har pressen på sig. De har gått rent och spelar hemma. Samtidigt blir det för oss att vara med från start. Det tycker jag har varit mindre bra i rätt många matcher i gruppen. Vi måste vara med direkt från start, säger Persson självkritiskt.
Han fortsätter:
Gäller att hänga med direkt
– Vi såg att Schweiz direkt gick upp i en 2–0-ledning mot Finland så de kommer garanterat att komma ut hundra procent från start och det gäller för oss att maxa hundra procent från start också. Ingenting annat. Flytta pucken bra bakifrån, genom mittzonen och ner i anfallszonen. Få bra lägen att få ner pucken i anfallszonen och vara nöjda med det i början och därifrån bygga ett momentum.
Publiken, de 10 000 i Swiss Life Arena, kommer att trycka på rejält.
– Det gäller nånstans att ta in den atmosfären och njuta av det. Se det som en väldigt härlig krydda i matchen som kommer att vara. Alla i laget är vana vid att spela inför stor publik från slutspelsmatcher och allt vad det innebär. En härlig krydda och som sagt, vi har varit i Fribourg och där har det inte funnits nån hemmanation. Stundtals har det varit bra tryck under matcherna, men det kommer garanterat att vara nånting annat här, säger Joel Persson.