Nyheter från HockeyNews
Djurgårdsstjärnan på väg bort?
Djurgården riskerar att bli av med en av sina nyckelspelare.
Tre Kronor-forwarden Daniel Brodin har bett om att få avvakta med att förlänga sitt kontrakt.
Lundeström: "Kan vara bra att slå ur underläge"
KELOWNA. Här gör Isac Lundeström sin första träning med Juniorkronorna inför JVM – den sista pusselbiten kan vara på plats nu.
Lundeström ska vara den offensiva motorn i det svenska landslaget.
– Det finns otroligt mycket talang i det här laget, säger Lundeström till HockeyNews.se.
Formstarke forwarden avgjorde med sex sekunder kvar, Tingsryd kröp ännu närmare slutspelsstrecket och Leksand avancerade uppåt – utan att ens spela.
Johan Adamsson, reporter och krönikör på HockeyNews.se, listar de hetaste punkterna från kvällens sex matcher i Hockeyallsvenskan.
Tränarens ilska: ”Åt helvete för dåligt”
Bara Pantern har sämre publiksnitt än Västervik. Nu har tränaren Mattias Karlin tröttnat på de tomma läktarna och ryter ifrån.
– Det är åt helvete för dåligt. Vill västervikarna ha ett allsvenskt lag kan det vara bra att gå på matcherna, säger Karlin till HockeyNews.se.
Brobergs drömstart: ”Jag har samma möjligheter”
KELOWNA. Skadorna på backsidan har präglat senaste tidens uppladdning inför JVM för Juniorkronorna. Det stora glädjeämnet: 17-årige Philip Broberg ser ut att vara redo att ta en plats i truppen om det kommer återbud sista veckan.
– Jag har fått höra att jag har samma möjligheter. Jag strävar efter en plats och förhoppningsvis kommer jag med i truppen, säger Broberg till HockeyNews.se.
Han blir ny sportchef i Skellefteå
Skellefteå AIK har gjort klar med en sportchef. Niclas Lundkvist kommer att ta över posten från och med slutet av januari.
– Ett av de första jobben som Niclas har nu är att rekrytera en ny GM (general manager) för herrlaget. Det är vad han kommer att jobba med, plus alla andra frågor, säger klubbdirektören Pea Israelsson till HockeyNews.se.
HV71-forwarden Oscar Sundh ersatte lagets poängkung Mattias Tedenby i powerplay och gjorde då mål i den spel formen för första gången sedan den 5 mars – 2016.
Samtidigt var det grovjobbarens andra mål för säsongen.
– Man kan behöva ett enkelt mål så kan det förhoppningsvis rulla på lite tätare, säger Sundh till HockeyNews.se.
Som uppladdning inför seriepremiären har HockeyNews.se bett profiler från samtliga Allettan-lag att svara på frågor om seriefavoriter, sevärda spelare, heta rivaler och en hel del annat.
Komplett med HockeyNews tips av de kommande Allettan-serierna.
Idag presenterar vi Väsby.
Som uppladdning inför seriepremiären har HockeyNews.se bett profiler från samtliga Allettan-lag att svara på frågor om seriefavoriter, sevärda spelare, heta rivaler och en hel del annat.
Komplett med HockeyNews tips av de kommande Allettan-serierna.
Idag presenterar vi Hanhals.
Franzén: "Är en grym miljö att utvecklas i"
Gustaf Franzén fick det inte att lossna i Örebro och kände stundtals att han inte kunde bidra särskilt mycket i SHL.
Steget ner till Hockeyallsvenskan har gjort 22-åringen gott – och nu är han av BIK Karlskogas hetaste spelare.
– Det är en grym miljö att utvecklas i, säger Franzén, som nyligen skrev ett nytt tvåårskontrakt med klubben.
Kvalhjälten ska fylla tomrummet
Han var en av Västerås hjältar i fjol, men i år har det gått tyngre.
För HockeyNew.se berättar Västerås målvakt Marcus Dahlbom om den tuffa starten, relationen med tränaren Thomas Paananen samt hur han studsar tillbaka efter att ha blivit utbytt senast.
– Klart det betyder mycket att han (Paananen) står upp för mig, säger Dahlbom.
24-åringens poängsuccé bakom lyftet
Precis som laget har Daniel Ljunggren, 24, varit stekhet den senaste tiden. Tingsrydscentern har gjort poäng i sex raka matcher.
– Jag hade som målsättning att göra min bästa säsong i allsvenskan, och det är det jag jobbar mot, säger Ljunggren till HockeyNews.se.
Har VIK hämtat sig efter smällen?
Kan AIK bryta sin lilla förlusttrend och återta serieledningen, hur hanterar Västerås stjärnsmällen senast och kan Tingsryd fortsätta närma sig en topp åtta-plats?
Johan Adamsson ger er förutsättningarna inför kvällens sex matcher i Hockeyallsvenskan.
Landslag
Ny finsk drömförstärkning till JVM
Finland får en drömförstärkning till sitt JVM-lag.
Enligt Yle är Nashville-forwarden Eeli Tolvanen klar för sitt tredje junior-VM för Finland.
SHL
Moraspelaren Marek Daloga stängs av i fyra matcher och straffas dessutom med 34 650 kronor i böter efter att ha knuffat en domare i gårdagens match mot Luleå.
Även Frölundaforwarden Tim Söderlund stängs av i tre matcher efter att hans knä träffat Timråmålvakten Niklas Svedberg i huvudet.
KHL
Tjeckiske landslagsforwarden Matej Stransky bryter med KHL-klubben Severstal Tjerepovets efter ett och ett halvt år i Ryssland.
Den 25-årige högerskytten letar nu efter en ny klubbadress.




