
Det var i söndagens SHL-match mellan Malmö och Brynäs som Oskar Kvist och Oliver Lauridsen hamnade i slagsmål framför kassen. Den sistnämnde dömdes av disciplinnämnden till två matchers avstängning och böter på 28 750 kronor.
Oskar Kvist i Brynäs berättar i en intervju med Gefle Dagblad att han brutit näsan efter slagsmålet och att han ska spela med ett heltäckande visir de kommande matcherna.
– Ja, de säger att den är av. Men jag har inte ett dugg ont. Men annars är det ingen fara. Jag har inte ett dugg ont, känner ingenting alls. Jag ska spela med heltäckande visir nu, säger Brynäsforwarden till tidningen.
Oskar Kvist fick matchstraff och är klar för spel mot Leksand på torsdag. Han berättar även för GD att det var första gången han hamnat i slagsmål på isen.
– Jag hade ingen koll på vem det var jag började slåss med heller. Och nu blev det som det blev. Men jag ville stå upp för laget, säger Kvist.
Lauridsen och Kvist ryker ihop. Färdigspelat för båda 🥊❌ pic.twitter.com/2zrs0DKn8r
— C More Hockey (@cmorehockey) October 2, 2022

