I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Boork gick till attack mot Frölundas ordförande

ANNONS
Leif Boork ifrågasatte öppet om 80-årige Mats Grauers borde fortsätta som ordförande – vilket ledde till en het ordväxling under Frölundas årsmöte.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
När Mats Grauers, som fyller 81 i höst, skulle väljas om som ordförande för ytterligare ett år tog Leif Boork mikrofonen och riktade skarp kritik mot Frölundaprofilens fortsatta kandidatur, skriver GP som befann sig på årsmötet.
– Du är ändå 81, orkar du verkligen med detta?, frågade Boork.
Grauers svarade att han inte hade ställt upp för omval om han inte trodde att han klarade uppdraget. Men Boork nöjde sig inte där.
ANNONS
– Men det vet du inte. Du är en gammal man.
Repliken fick Grauers att slå tillbaka.
– Kom med ett annat förslag om du anser att jag är senil.
Trots kritiken röstades Grauers igenom som ordförande för ytterligare ett år. Efter mötet fortsatte diskussionen mellan de båda profilerna, där Boork stod fast vid att frågan om Grauers framtid var viktig att lyfta.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSIgår · SHL
Luleå3-7
Perioder: 1-0, 1-6, 1-1
22 september 2026 · SHL
3-2
STRPerioder: 1-1, 0-1, 1-0, 0-0, 2-1
19 september 2026 · SHL
5-4
Perioder: 1-1, 2-1, 2-2
ANNONS



