
Tre Kronor får rejäl förstärkning till hemma-VM i Stockholm. Filip Forsberg är klar för mästerskapet, det bekräftar han för Viaplay.
Filip Forsbergs Nashville Predators har haft en tung säsong och missar slutspelet med stor marginal.
Men för Forsberg tar inte säsongen slut ännu. Han har tackat jag till VM-spel i Stockholm i maj.
– Tyvärr blev det inget slutspel, men det ska bli roligt att förlänga säsongen, framför allt att spela inför svenska folket. Ett VM på hemmaplan är antagligen något som man bara får chansen att uppleva en gång i karriären, säger Forsberg till Viaplay.
Årets VM-turnering blir hans tredje i karriären.
Kommentarer
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
