HockeyNews

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Beskedet kring Gidlöf och DIF: "Har två"

ANNONS

Att Marcus Gidlöf beger sig till Stockholm för spel med Djurgården är inte aktuellt i dagsläget. Det finns en annan plan för honom.

PlusSista chansen

2 månader gratis på Hockeynews PLUS

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Leksands säsong är över efter att ha missat slutspelet. Det innebär att Marcus Gidlöf, som dubbelregistrerats av Djurgården, skulle kunna komma att ansluta till topplaget i Hockeyallsvenskan.

Så verkar det däremot inte bli just nu.

– Djurgården har två målvakter, om det blir aktuellt att de behöver en till målvakt får vi ta en ny dialog. Egentligen skulle "Mackan" till Almtuna, men de tog en annan målvakt i februari. Han kommer träna med juniorlaget i dag, säger Leksands general manager Thomas Johansson till Sportbladet.

ANNONS

19 mars startar slutspelet för juniorerna och planen är att Gidlöf ska spela med Leksands juniorlag i helgen när man möter Djurgården och Färjestad.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS