I samarbete med

Ett insläppt mål på tre matcher. Det är inte sprudlande, det är inte vackert, men det är effektivt. Leksand har hittat ett sätt att vinna matcher genom disciplin, tålamod och ett försvarsspel som för tankarna till klassisk italiensk fotboll. Här är mina fem punkter från 1-0-segern borta mot Linköping.
✓ Italienskt försvarsspel
✓ Karlbergs frenesi
✓ Förändringen
✓ Lite mer tjat om ”Linkan”
✓ Millners förlängning
Italienskt försvarsspel
Ett insläppt mål de tre senaste matcherna. Och Marcus Gidlöf och Filip Larsson har absolut varit stabila, men de har inte gjort några galna matcher. De har tagit det de ska ta, kanske något extra, men framför allt är det ett försvarsspel av gammalt klassiskt Serie A-mått som ligger bakom detta.
Och absolut, LIF har bara gjort sex mål, ett i tom bur, under dessa matcher, men det räcker ganska långt om man inte släpper in mer än ett mål per match. Risken att det går som det gjorde för Gennaro Gattusos, minns ni den gamle rivige italienska mittfältaren, Pisa säsongen 2016/17 är inte lika stor i hockey som i fotboll. De släppte in minst mål i serien och kom sist.
Karlbergs frenesi
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
