HockeyNews
PLUS

Bemström: "Fick sy sju stygn – det är hockey"

(5635) Emil Bemström
Henrik Sjöberg / HockeyNews.se

Publicerad: 19 december 2018

FacebookXWhatsApp

KELOWNA. Emil Bemström har gjort 12 mål för Djurgården den här säsongen – mot Ryssland slog han till direkt efter 17-årige Philip Brobergs förarbete.

Rätt spelare levererade för Juniorkronorna.

– Det är en trygghet i mitt spel och det stärker mitt spel om man får göra mål, säger Bemström till HockeyNews.se.

ANNONS

Läs fler artiklar om landslagshockey 

Tomas Montén och Juniorkronorna fick flera goda besked i första träningsmatchen mot Ryssland inför JVM.

17-årige Philip Broberg är med och slåss om en plats i den slutgiltiga truppen och imponerade mot ryssarna – det var han som stod för förarbete till Emil Bemströms mål.

– Jag tycker att det gick ganska bra. Vi har haft bra kemi i kedjan på träningarna. Vi gör en jättebra match nu från första perioden, oroligt kul, säger Bemström som visade upp ett sargat ansikte efter segern.

– Jag backcheckade och fick en klubba i ansiktet. Fick sy lite, det är hockey. Sju stygn tror jag det blev, säger han.

En annan som levererade i matchen mot Ryssland var Lucas Elvenes – två assist och bud på mer för Rögleforwarden som gjort åtta assist i SHL så här långt under säsongen.

– Jag är nöjd över hur vi spelade. Vi ska komma in med det till riktiga matcherna också. Jag fick två assist och är ändå nöjd, sen måste vi bli mer effektivare. Vi kan ta med oss allt möjligt från den här matchen, säger Elvenes. 

Läs fler artiklar om landslagshockey 

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS