HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Bekräftat: Backen förlänger med DIF

Artikelbild
ANNONS

Philip Holm återvände till Djurgården från spel i Schweiz inför klubbens återkomst i SHL.

Nu har han tecknat på ett nytt avtal.

ANNONS

Den meriterade backen har erfarenhet från bland annat landslagsspel, NHL, KHL och Schweiz. Det har blivit sex säsonger och 313 tävlingsmatcher för Holm i DIF-tröjan.

Det nya avtalet sträcker sig fram till 2028.

– Det här är en väldigt viktig förlängning för oss. Holm har vuxit ju längre som säsongen gått och blivit en del av den riktiga stommen. Vi håller på att bilda en kärna av spelare som både har ett starkt ledarskap och en hög kunskapsbank, där blir Holm grymt viktig framöver, kommenterar Djurgårdens sportsligt ansvarige Niklas Wikegård till klubbens hemsida.

Backen själv om att förlänga med Djurgården:

– Det känns grymt att bli kvar! Jag ser fram emot att vara med på den här resan, med alla grabbar och med er på läktaren. Nu ska vi se till att göra nästa säsong ännu bättre, säger Philip Holm.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS