I samarbete med

William Ignberg Nilsson har haft två skadefyllda år i HV71. Som om det inte vore nog har klubben också haft det tufft under samma period. Nu känns det däremot bättre för honom själv, och han berättar att han har sätt för att koppla bort hockeyn under fritiden.
– Efter träningen åker jag iväg på eftermiddagarna, bastar och pluggar till jägarexamen. säger Ignberg Nilsson.
HV71 tog under torsdagen en stark 3–0-seger mot Växjö Lakers på hemmaplan. Laget var redan innan matchen klart för negativt kval för tredje året i rad.
– Skönt att ta tre poäng och Lassie spikar igen. Det är jäkligt skönt för Lassie och för oss också. Han har verkligen stöttat oss när han inte har spelat, så det är kul att han får stänga igen, säger Ignberg Nilsson.
Nu siktar laget på att gå in i kvalet med hemmaplansfördel – och en bra känsla, något segern mot Växjö bidrog till. Den känslan kan de förlänga efter mötet mot Brynäs i den sista grundseriematchen på lördag, menar Ignberg Nilsson.
– Såklart, det är bra att gå in med en skön känsla där. Självklart vill jag ha hemmaplansfördel och spela för hemma-supporten. Men blir det inte så, tar vi det därifrån.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
