I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Backbrist i Brynäs – nu hyllas försvararna

Brynäs har just nu ont om backar. När Axel Andersson skadades tvingades laget spela med fem försvarare, varav en egentligen är forward. Nu hyllas de för sin insats.
ANNONS
Axel Andersson kom åkandes baklänges i mittzonen och sträckte sig efter pucken. Samtidigt kom Andro Kaderli från motsatt håll, vilket resulterade i en kraftig kollision.
Andersson träffades i huvudet och behövde hjälp för att ta sig av isen. Kaderli ådömdes matchstraff.
ANNONS
Brynäs hade redan ett decimerat försvar. Mattias Norlinder och Michal Kempny är iväg på OS-spel, medan Aron Dahlqvist och Victor Raftheim är på landslagsuppdrag. När Andersson tvingades lämna matchen fick Brynäs spela med fem backar, varav en var forwarden Tyler Vesel.
Trots situationen väljer assisterande tränaren Anders ”Masken” Carlsson att hylla backarnas uppoffrande spel.
– De offrar sig hänsynslöst, våra backar. De fick verkligen gå på hörntänderna på slutet. Vi har sagt under en längre tid att om vi ska nå framgång måste det finnas en desperation i attityden, i hur vi försvarar vår egen kasse, säger han till GD och fortsätter:
– Så det är härligt att se Hägg och Berra (Simon Bertilsson) och de andra hur de offrar sig. Det är fantastiskt och stärker laget. Och vi är jättenöjda med den här segern.
Statusen på Andersson är oviss.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSHalva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
ANNONS



