HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

"Är definitivt inte omöjligt"

Hanna Olsson

Publicerad: Idag 07:00

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Hanna Olsson spelar sin livs största match i landslaget på torsdagen.

Ett av de tuffaste hindren hittar hon i en lagkamrat i Frölunda.

Frölundas Andrea Brändli är en av OS-turneringens bästa målvakter:

Utöver att Ebba Svensson Träff måste vinna målvaktsmatchen mot Brändli - behöver Tre Kronor Dam överlista Brändli som gjorde en storartad insats mot Kanada i semifinalen för några dagar sedan.

ANNONS

– Vår målvaktstränare brukar coacha de andra målvakterna, det ska bli spännande att se vad han kommer med, för jag har inte så mycket svar faktiskt.

– Hon brukar höja sig några snäpp när det blir match, självklart har hon svagheter också. Vi behöver ha otroligt mycket trafik på mål och få upp puck till back för att ta skott. Sidledsförflyttning och sen upp med den högt, hon är en bra målvakt men definitivt inte omöjligt.

På frågan om det här är livets största match så svarar hon:

– Jag var väl inne på det redan efter kvartsfinalen att det är tråkigt att jämföra eftersom jag fick spela den där finalen med Frölunda i Scandinavium - men landslagsmässigt är det absolut det såklart.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS
ANNONS