HockeyNews
PLUS

Anmäls - efter slagsmålet

Alba

Publicerad: Igår 08:14

FacebookXWhatsApp

Det hettade till rejält i mötet mellan Färjestad och Skellefteå. Emil Alba och Max Krogdahl hamnade i ett uppmärksammat slagsmål – och nu anmäls båda till disciplinnämnden. Även Skellefteås Andreas Johnson anmäls efter matchen.

ANNONS

Det var i den andra perioden som situationen uppstod. I samband med en målvaktsblockering rök Krogdahl och Alba ihop framför kassen.

De båda spelarna fattade tag i varandras visir innan situationen eskalerade. Kort därefter började de dela ut slag mot varandras huvuden. Lagkamraterna stod bredvid och tittade på medan slagsmålet pågick.

Domarna valde till slut att ingripa. Både Alba och Krogdahl tilldelades matchstraff. Efter matchen står det klart att duon anmäls till disciplinnämnden. Men det stannar inte där. Skellefteås Andreas Johnson anmäls också.

Enligt SHL:s hemsida gäller anmälan att Johnson förstärkte en situation.

Han ska ha slängt sig efter en upphakning i hopp om en utvisning på motståndaren. Domarna valde dock att utvisa båda spelarna.

Matchen slutade med klar bortaseger. Skellefteå vann till slut med 6–2.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS