HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

AIK värvar en toppback till: "Kommer bidra stort"

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån
ANNONS

AIK fortsätter att förstärka truppen inför nästa säsong.

Nu står det klart att backen Samuel Jonsson ansluter till klubben på ett avtal som sträcker sig till och med säsongen 2027/28.

ANNONS

Den 27-årige Ängelholmsfödde backen har Rögle som moderklubb och gjorde totalt 300 grundseriematcher i SHL för skåningarna innan han lämnade för finska JYP inför säsongen 2024/25.

Efter en poängstark höst i Hockeyallsvenskan med Kalmar HC – där han producerade 20 poäng på 25 matcher under tränaren Viktor Tuurala – återvände Jonsson till Finland och avslutade säsongen i Kärpät.

Nu väntar spel i AIK.

– Det ska bli sjukt kul att få komma till Hovet och spela inför fullsatta läktare, det var i slutändan ett ganska enkelt beslut även om det fanns andra saker att ta ställning till. Jag har haft Viktor (Tuurala) i tre månader i Kalmar och gillar verkligen det han står för och hur jag utvecklades under hans ledning. Det är också en enorm möjlighet att ta tillbaka AIK dit AIK hör hemma och det är ett tåg man vill vara med på.

Sportchefen Lasse Johansson beskriver Jonsson som en viktig förstärkning till backsidan.

– Väldigt roligt att Samuel väljer att fortsätta sin utveckling här i AIK, det är en puckskicklig back som kommer bidra stort i såväl egen zon som offensiv zon.

AIK fortsätter därmed sitt lagbygge kring nye huvudtränaren Viktor Tuurala – och återförenar samtidigt tränaren med ännu en spelare från tiden i Kalmar.

Tidigare under onsdagen presenterade AIK en annan toppback, Olli Vainio från Björklöven.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.

Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.

Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.

Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"

Läs också

ANNONS