HockeyNews
PLUS
ANNONS

Presenteras av

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

AIK-centern får hårt straff – och böter

martin johnsen
Foto: TV4

Martin Johnsen fick matchstraff efter att ha tacklat BIK-forwarden Åke Stakkestad i huvudet i fredagens match.

Nu står det klart att norrmannen blir avstängd i fyra matcher.

ANNONS

Martin Johnsen har haft en motig start på sin tid i AIK. Inte blev det bättre mot BIK på måndagskvällen. Då kom han in som tredje man i en närkamp och träffade Stakkestad i huvudet. 

Domarna fastställde matchstraffet efter videogranskning. Stakkestad hade heltäckande visir på sig och såg påverkad ut av smällen, men kunde spela i det efterföljande numerära överläget. 

Plus- KAMPANJ50 - In article

Skaffa PLUS: JVM-guld – vi firar med 3 månader gratis!

– Som tur är har han masken på sig, annars sitter den rakt i näsan. Uppåtgående rörelse mitt i huvudet, ingen kan säga emot, sade TV4:s expert Johan Tornberg när det hände.

I pausintervjun i TV4 var BIK-centern Oliver Eklind kritisk till Johnsens tackling.

ANNONS

– Den är ful, jävligt ful. Väldigt onödig tackling. Tar rätt i huvudet. Vet inte varför han ska in och tackla Åke där när han inte ens är med i spelet, säger Eklind.

Nu får Johnsen en avstängning på fyra matcher, och böter på 3 550 kronor vilket motsvarar en månadslön på 35 500.

AIK hade redan centerbrist inför matchen då både Sid Boije och Daniel Ljungman var sjuka, och hade därför unge backen Nikodemus Wernqvist som center. 

Nu får man klara sig utan Johnsen i matcherna mot Östersund borta, returmötet med BIK hemma på fredag, samt borta mot Modo den 14 januari och hemmamatchen mot Kalmar två dagar senare.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS