HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

71-årige Lukasjenko föll – match pausades

Artikelbild

Publicerad: Idag 07:55

FacebookXWhatsApp

Belarus president Aleksandr Lukasjenko, 71, krockade med en lagkamrat under hockeymatch, föll till isen och matchen pausades.

ANNONS

Incidenten ska enligt Belarus statliga nyhetsbyrå Belta ha inträffat i matchen mellan Lukasjenkos eget lag och ett lag från Brest-regionen som spelar i Republican Hockey League (RHL), en slags amatörhockeyliga i Belarus.

Ett klipp som nu sprids på sociala medier visar hur presidenten långsamt rör sig på isen innan en lagkamrat råkar backa in i honom, vilket får Lukasjenko att falla. Matchen pausades, och han fick hjälp av lagkamraten, men senare kom lugnande besked om hans tillstånd.

– Allt är bra. Jag mår bra, förutom att jag sträckte en muskel i ryggen. Jag är redo för nästa match, säger han enligt Belta.

Matchen slutade 5–5.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS