HockeyNews
PLUS

20 FRÅGOR OCH SVAR: Sundsvall – fokuset just nu

Sundsvall
Bildbyrån/Hockeyettan

Publicerad: 8 februari 2025

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Sundsvall Hockey hänger på i toppen av Allettan Norra. I en intervju med Hockeynews svarar sportchefen och huvudtränaren Jonas Lindström på 20 frågor om vad som behöver förbättras inför slutspurten, om en stark juniorverksamhet och vad det är för Sundsvall de vill bygga.

✓ Detaljen som börjar sitta
✓ Spelaren som tog en tröja i A-laget direkt
✓ Fokuset just nu
✓ Det hade Lindström hoppats på
✓ Så mår föreningen

Jonas Lindström avslutade sin spelarkarriär som lagkapten i Sundsvall Hockey efter säsongen 2020/21. Därefter tog han en roll i båset som assisterande tränare för att säsongen därpå ta över huvudansvaret. Inför den pågående säsongen blev han även sportsligt ansvarig för herrlaget.

Lindström har varit med och tagit laget till högra placeringar flera gånger. I Hockeyettan Norra slutade Sundsvall tre efter 44 inspelade poäng. I Allettan Norra är laget just nu trea med 29 poäng, sex poäng färre än ettan Hudiksvall.

1. Hur skulle du summera säsongen så här långt?

– Vi är väl nöjda över hur vi har presterat. Jag tycker att vi har vuxit mycket på slutet och tagit kliv framåt. Det är mycket kvar, men vi går absolut åt rätt håll, säger Lindström.

ANNONS

2.Vad tycker du har varit lagets största styrkor och svagheter i spelet hittills?

– Våran styrka tycker jag är offensiven. Nu tycker jag även att vi har satt vårat försvarsspel mer än vad vi gjort tidigare. Sedan går allt alltid i vågor upp och ned, men det är bättre än tidigare, säger Lindström.

3. Vad tror du kommer vara nyckelfaktorerna som krävs för att ta laget till nästa nivå?

– Vårt sätt att spela fysiskt, säger Lindström.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS