15 oktober 2023 · 1. Liga · Omgång 9
Trnava
Skalica| Period 1 | Period 2 | Period 3 | Förlängning |
|---|---|---|---|
| 1-1 | 1-0 | 0-1 | 0-1 |
Matchreferat
Trnava inledde matchen starkt och tog ledningen redan i den sjätte minuten när D. Kadyrov satte dit ett powerplaymål på assist av R. Kukumberg och M. Miklik. Skalica kvitterade till 1–1 genom B. Kotvan i den sjuttonde minuten, med L. Kuba och P. Janac som målgivare.
I den andra perioden tog Trnava åter ledningen när A. Kupka, serverad av A. Alapuranen och B. Galimov, prickade in 2–1. Trnava verkade ha matchen under kontroll, men bara en minut in i tredje perioden kvitterade Kotvan på nytt, den här gången på passning av O. Janik, och ställde till 2–2.
Ingen av lagen lyckades avgöra under ordinarie tid. I förlängningen fick Skalica det avgörande ordet när M. Satek, assisterad av O. Janik och R. Psurny, satte matchens sista mål och gav bortalaget segern med 3–2.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 06′Trnava – D. KadyrovPowerplayAssist: R. Kukumberg, M. Miklik1–0
- Period 1 17′Skalica – B. KotvanAssist: L. Kuba, P. Janac1–1
- Period 2 16′Trnava – A. KupkaAssist: A. Alapuranen, B. Galimov2–1
- Period 3 01′Skalica – B. KotvanAssist: O. Janik2–2
- Förlängning 00′Skalica – M. SatekAssist: O. Janik, R. Psurny2–3
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 54 möten sedan 2016, i snitt 6,3 mål per match.
- Trnava har vunnit 10 av 25 hemma mot Skalica.
- 9 möten har avgjorts i förlängning eller på straffar.
Nästa möte: 23 oktober 2026