Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Modo Hockey vann med 1–0 på bortaplan mot Luleå. Matchens enda mål gjorde Mira Hallin, inskickat i straffläggningen.
Modo Hockeys tränare Jared Cipparone:
– Det finns mycket i spelet som jag är väldigt nöjd med. I andra perioden skapade vi många chanser och vårt spel idag var fantastiskt, speciellt i förlängningen. Vi visade mycket hjärta och laganda, men jag tycker inte att vi var bra i egen zon. Vi jagade för mycket och tog inte bort banor. Men Tindra Holm var fantastisk när hon behövde vara det, hon visade varför hon är en av de tre bästa målvakterna i vår liga. Väldigt glad för hennes skull!
Det här var fjärde gången den här säsongen som Modo Hockey höll nollan.
Luleå har tre vinster och två förluster och 12–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna medan Modo Hockey har två vinster och tre förluster och 10–11 i målskillnad.
Det här betyder att Luleå är kvar i serieledning och Modo Hockey stannar på femte plats, i serien.
Lagen möts igen i Hägglunds Arena söndag 28 december 16.00.
Luleå–Modo Hockey 0–1 (0–0, 0–0, 0–0, 0–0, 0–1)
SDHL, Coop Norrbotten Arena
Straffar: 0–1 (65.00) Mira Hallin.
Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):
Luleå: 3-1-1
Modo Hockey: 2-2-1
Nästa match:
Luleå: Modo Hockey, borta, 28 december 16.00
Modo Hockey: Luleå/MSSK, hemma, 28 december 16.00
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor