18 februari 2023 · National League
Lugano
Langnau Tigers| Period 1 | Period 2 | Period 3 | Förlängning |
|---|---|---|---|
| 1-0 | 1-1 | 0-1 | 0-1 |
Matchreferat
Lugano tog en tidig ledning när B. Connolly satte 1–0 redan i sjätte minuten av den första perioden, assisterad av S. Guerra. I den andra perioden kvitterade Langnau Tigers snabbt genom A. Saarela, men bara två minuter senare återställde G. Morini Luganos ledning till 2–1 med assist av samma Guerra och T. Josephs.
I den tredje perioden lyckades N. Diem kvittera för Langnau Tigers i nionde minuten och tvinga fram förlängning. Där fick Lugano inte det avgörande målet – i stället var det C. Eakin som tre minuter in i övertiden satte 2–3 på assist av H. Pesonen och gav Langnau Tigers segern.
Det var en jämn match som Lugano styrde under långa perioder men till slut förlorade när bortalaget stod för en stark avslutning.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 06′Lugano – B. ConnollyAssist: S. Guerra1–0
- Period 2 04′Langnau Tigers – A. SaarelaAssist: D. Rohrbach1–1
- Period 2 06′Lugano – G. MoriniAssist: S. Guerra, T. Josephs2–1
- Period 3 09′Langnau Tigers – N. DiemAssist: F. Douay, M. Zryd2–2
- Förlängning 03′Langnau Tigers – C. EakinAssist: H. Pesonen2–3
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 81 möten sedan 2008, i snitt 6,5 mål per match.
- Lugano har vunnit 24 av 40 hemma mot Langnau Tigers.
- 12 möten har avgjorts i förlängning eller på straffar.
Nästa möte: 13 november 2026