Matchreferat
Enköpings SK inledde lovande i vänskapsmatchen mot Hanvikens när K. Andersson satte 1–0 i powerplay redan i den femte minuten, assisterad av G. Ling och K. Eriksson. Glädjen blev dock kortvarig. Redan två minuter senare kvitterade S. Frantz för Hanvikens, och i den 16:e minuten vände H. Pettersson matchen med ett powerplaymål till 1–2 vid periodvilan.
I den andra perioden tog Hanvikens ett fast grepp om matchen. L. Feuk och E. Sigrell gjorde mål med bara en minuts mellanrum – i den sjunde och åttonde minuten – och utökade ledningen till 1–4. M. Ounasvuori satte sedan spiken i kistan med ett powerplaymål i den 16:e minuten och fastställde slutresultatet till 1–5.
Den tredje perioden slutade utan mål. Hanvikens vann matchen klart efter att ha dominerat från och med slutet av den första perioden.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 05′Enköpings SK – K. AnderssonPowerplayAssist: G. Ling, K. Eriksson1–0
- Period 1 07′Hanvikens – S. FrantzAssist: L. Almgren1–1
- Period 1 16′Hanvikens – H. PetterssonPowerplay1–2
- Period 2 07′Hanvikens – L. FeukAssist: A. Pedersen1–3
- Period 2 08′Hanvikens – E. SigrellAssist: S. Claesson1–4
- Period 2 16′Hanvikens – M. OunasvuoriPowerplayAssist: A. Pedersen, A. Falk1–5
Form inför matchen
Hanvikens
Inga tidigare matcher i år
Senaste fem matcherna, den senaste först.

