I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Det har varit en tung period med fyra förluster i rad för Columbus i NHL. Men borta mot Seattle bröts den sviten. Det blev 1–2 (1–0, 0–1, 0–0, 0–0, 0–1) efter straffar i matchen i Climate Pledge Arena.
Plus
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS
Få Hockeynews helt gratis i 2 månader!. Ingen bindningstid.
Ryan Winterton gav Seattle ledningen efter 16.43 framspelad av Ben Meyers och Jamie Oleksiak. Efter 18.22 i andra perioden nätade Adam Fantilli framspelad av Kirill Martjenko och Sean Monahan och kvitterade för Columbus. Tredje perioden slutade mållös och matchen fortsatte till förlängning. Columbus vann straffläggningen efter att Charlie Coyle satt den avgörande straffen.
Seattle har två vinster och tre förluster och 10–14 i målskillnad på de senaste fem matcherna medan Columbus har en vinst och fyra förluster och 12–18 i målskillnad. Det här var Seattles sjätte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Columbus femte uddamålsseger.
ANNONS
I tabellen innebär det här att Seattle nu ligger på fjärde plats. Columbus är på åttonde och sista plats.
Lagen ställs mot varandra på nytt den 21 mars i Nationwide Arena.
Fredag 14 november spelar Seattle hemma mot Winnipeg 04.00 och Columbus mot Edmonton hemma 01.30 i Nationwide Arena.
Seattle–Columbus 1–2 (1–0, 0–1, 0–0, 0–0, 0–1)
NHL, Climate Pledge Arena
Första perioden: 1–0 (16.43) Ryan Winterton (Ben Meyers, Jamie Oleksiak).
Andra perioden: 1–1 (38.22) Adam Fantilli (Kirill Martjenko, Sean Monahan).
Straffar: 1–2 (65.00) Charlie Coyle.
Form senaste fem matcherna (segrar-1 poäng-förluster):
Seattle: 2-1-2
Columbus: 1-1-3
Nästa match:
Seattle: Winnipeg Jets, hemma, 14 november
Columbus: Edmonton Oilers, hemma, 14 november
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSSe NHL:s stjärnor live på Disney+
Följ NHL i utvalda matcher från 79 kr i månaden.
Annons
ANNONS



























