3 december 2023 · Swiss League
Bellinzona Snakes
Olten| Period 1 | Period 2 | Period 3 |
|---|---|---|
| 1-0 | 0-3 | 0-1 |
Matchreferat
Det verkar finnas en diskrepans i underlaget: slutresultatet anges som 1–4, men Bellinzona Snakes gör inga mål i mållistan, och det femte målet i ordningen ger ställningen 0–5. Jag kan inte räkna ut ställningar själv eller fylla i saknade mål, så jag skriver referatet utifrån de mål som faktiskt finns i underlaget och den ställning som anges efter varje mål.
---
Olten tog kommandot tidigt och gav sig inte i denna Swiss League-match. Redan i minut 16 i den första perioden öppnade V. Hofer målskyttet och gav Olten ledningen med 0–1.
I den andra perioden satte Olten press direkt. L. De Nisco utökade till 0–2 redan i minut 2, och D. Weder lade till ytterligare ett i powerplay i minut 9. A. Spiller satte sedan 0–4 i minut 18 och avgjorde i praktiken matchen redan i mellanakten.
I den tredje perioden satte De Nisco sitt andra mål för kvällen i minut 18, i ett öppet mål, och stängde matchen på 0–5.
Referatet är sammanställt automatiskt utifrån matchens händelsedata.
Matchfakta
Målen
- Period 1 16′Bellinzona Rockets – V. HoferAssist: A. Impose0–1
- Period 2 02′Olten – L. De NiscoAssist: F. Rehak, V. Oejdemark0–2
- Period 2 09′Olten – D. WederPowerplayAssist: V. Oejdemark, A. Spiller0–3
- Period 2 18′Olten – A. SpillerAssist: E. Faille, E. Antonietti0–4
- Period 3 18′Olten – L. De NiscoTomt målAssist: E. Faille, F. Beauchemin0–5
Form inför matchen
Senaste fem matcherna, den senaste först.
Inbördes möten
- 47 möten sedan 2016, i snitt 6,8 mål per match.
- Bellinzona Snakes har vunnit 2 av 24 hemma mot Olten.
- 9 möten har avgjorts i förlängning eller på straffar.
Nästa möte: 10 oktober 2026