Fler SHL-artiklar läser ni här
Jag tyckte ett tag i kvartsfinalserien mot Frölunda att Malmötränaren Peter Andersson la lite för mycket fokus på domarinsatserna … hey, han kastade till och med ut ett fläskigt köttben till media när han sa att Max Friberg (som backade i mittzonen och inte har sensorer i nacken som vore han en modern bil) hade skadat Lars Bryggman medvetet.
## Fel hade jag.
## Rätt hade Andersson.
Den smarte närkingen tycks ha byggt upp en vi mot världen-känsla i sitt omklädningsrum, i den ingår en tro på att laget Malmö kan toppa alla motstånd, oavsett kvalitet och storlek på lönekuvert hos spelarna på andra sidan på isen.
Malmö skickade Frölunda på semester, trots att Erik Andersson varit borta länge, Anton Mylläri blev avstängd, Nichlas Hardt gick sönder före, nämnde Bryggman och Tuukka Mäntylä under kvartsfinalserien.
Nu krävs (sannolikt) seger i semifinal 2, och då är det dessutom frågetecken för Stefan Warg, Jens Olsson och Erik Forssell.
## Man borde väl tänka att Växjö har ett drömläge att koppla 2–0-läge.
## Man gör inte det.
## I alla fall inte jag.
… även om det förstås finns en gräns för hur många motgångar Malmö modell 17/18 fixar.
Men säg att Warg och Olsson ändå spelar, släng in att Fredrik Händemark, Kim Rosdahl & Co fortsätter visa att självförtroende och tro på systemet i ett slutspel betyder lika mycket som individuella kvalitéer hos motståndarna, släng in att Daniel Rahimi spelar för Växjö så …
Vadå? Rahimi är ju en superklippa i Växjö?
Visst, men ni såg och hörde väl Peter Andersson i måndags: ”Jag förväntar mig en avstängning.”
Nix pix. Rahimi kom undan sin vänsterkrok och det rätt brutala ryckandet i en på isen liggande Fredrik Händemark, slapp straff utöver de 5+20.
Jag var inte helt förtjust i det (hur mjuk, eftertänksam och sympatisk Rahimi än må vara utanför isen).
Jag är övertygad om att det var ytterligare några pinnar i Peter Anderssons brasa.
Jag är övertygad om att Malmö kan använda det för att hålla lågorna igång.
Vi mot världen.
Sådant borgar för underbar hockeyunderhållning.
Å ena sidan tycker jag det är trist som fasen när bra spelare inte får vara med och njutas av när säsongen ska avgöras, å andra sidan är det just det här som är hockey, som gör lagsporten så häftig:
## Namn, nummer och meriter spelar inte så stor roll.
## Det är vad du gör här och nu som räknas.
Mäktiga Växjö Lakers, den största guldfavorit vi haft på ett tag i SHL, har förstås bredare trupp och större möjligheter att fylla luckorna efter avstängde Robert Rosén, skadade Noah Welch, kanske även Janne Pesonen och Erik Josefsson.
Smarte sportchefen Henrik Evertsson har satt ihop en grupp för att fixa den här typen av situationer, en där Dennis Rasmussen och Linus Fröberg stampar i spiltan redo att ta större roller.
Men det ska göras, och det förvånade mig hur nära Malmö var att skrälla i en egentligen rätt illa genomförd match 1.
Jag räknar inte med något. Men aldrig att jag räknar bort Malmö.




