HockeyNews
PLUS

Ek: Rögle blev första lag att bryta förbannelsen – tacka Rifalk för det

Daniel Eriksson/Bildbyrån
Daniel Eriksson/Bildbyrån

Publicerad:

FacebookXWhatsApp
ANNONS
Snacka om att slå ur underläge. Rögle har legat under i alla tre åttondelsfinalerna mot Leksand, fått stryk i den första matchen och till råga på allt fått stjärnduon Daniel Zaar och Dennis Everberg ur spel.
Ändå blev Rögle det första SHL-laget att bryta förbannelsen.

//
Hockeysäsongen är här! Läs hela Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!

ANNONS

Väntar ni fortfarande på att Marek Hrivik och Peter Cehlarik ska hitta formen och leda Leksand i SM-slutspelet? Då kan jag berätta att det blir till att vänta tills nästa säsong.

För Rögle har just sett till att 2022/2023 är över för Leksands IF. De slovakiska stjärnorna Marek Hrivik och Peter Cehlarik fick aldrig till det. Hriviks sena ankomst i höstas och en skadeproblematik som blev lång som en följetong förstörde rytmen och det gick liksom inte att hitta den.

ANNONS

Bytet från Carter Camper till Peter Cehlarik blev inte heller särskilt. Inte den här säsongen. Leksand får se det som en investering för framtiden. Både Hrivik och Cehlarik har kontrakt till 2026 så det har tid på sig att träna och hitta kemi med någon ny kedjekamrat.

##Leksand hade högre mål och större drömmar än att missa topp sex och SM-kvartsfinal. De ledande spelarna orkade av någon anledning inte spela på topp och då åker man ut så det visslar om det. Inte ens landslagsbackarna Olle Alsing och Anton Lindholm fick till sitt spel.

– Det är ett misslyckande. Det är pissdåligt, säger Leksandscoachen Björn Hellkvist bedrövat till C More.

ANNONS

Men desto större prestation av Rögle att rädda lite av äran efter en svag grundserie. General managern Chris Abbott var redan för en månad sedan, när jag träffade honom i Malmö i samband med Beijer Hockey Games, fast besluten om att säsongen inte skulle ta slut redan i åttondelsfinal. Rögle har också varit nära att bomma topp tio. Mycket på grund av skador på nyckelspelare, men också att laget inte har presterat så bra som man hade trott och hoppats.

Abbott jobbade febrilt dagarna före deadline för övergångar med att förstärka laget så han stod mer eller mindre och knapprade på datorn med ena handen medan han knöt den andra i byxfickan.

Rögles GM blickade uppåt mot toppen av SHL-tabellen där han siktade in sig på Växjö eller Skellefteå.

– Jag skulle älska att möta något av de två lagen i första rundan (av kvartsfinalen), sa Chris Abbott väldigt bestämt.

Han får sin vilja fram och får möta Skellefteå. Rögle blev första lag att bryta förbannelsen i SM-åttondelarna. 16 gånger i rad har det lag som vunnit första åttondelen också gått till kvartsfinal.

LÄS MERRögle förstärker – vill gå på knock mot Skellefteå eller Växjö

Rögle fick stryk i match ett, men har vunnit två raka matcher i Leksand och brutit ner sitt motstånd. På vägen har Rögle dessutom tappat både Daniel Zaar och Dennis Everberg så den sistnämnde kunde inte vara med i den avgörande matchen.

##Men tacka då målvakten Christoffer Rifalk som har varit en mur i de två sista matcherna mot Leksand och varit 95-procentig i de tre åttondelarna. Magnifikt!

##Rifalk har spelat sin bästa hockey i slutspelet. Samma sak med lagkaptenen Anton Bengtsson.

Forwarden Linus Sandin har gjort mål när det behövts som mest och JVM-backen Adam Engström, 19, som bara fick göra ett enda byte i match ett har fått komma in och han har svävat fram över isen. Det var Engström som gjorde det oerhört betydelsefulla 1–1-målet i den avgörande matchen och det tvingade Leksand ur rytmen. Efter det vände Rögle och kunde hålla undan. Leksands försvarsspel och passningarna i egen zon höll långt ifrån slutspelsklass. Det gjorde bara målvakten Mantas Armalis.

– Det känns lite som det är kaos i försvarsspelet. Inte samma energi som igår, sa Leksandsbacken Jonas Ahnelöv till C More vid 3–1-underläge i 4–2-förlusten.

Rögles Brady Ferguson är en underskattad spelare. Och Rögle kommer att fortsätta vara stora underdogs mot Skellefteå.

##Kanske att det passar bröderna Abbott rätt bra, trots allt?

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2