SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Bort med de vidriga tacklingarna en gång för alla
Nu sitter vi här igen och diskuterar tacklingar, jag som hade hoppats att få skriva om det huvudsakliga – hockeyn i det här fallet. Men icke. Först var det Austin Farley som delade ut en axel på Röglebacken Èric Gélinas som blev liggandes. Sen var det Nils Höglander som lyfte armbågen och träffade huvudet på Fredrik Styrman, som otäckt blev liggandes orörlig på isen i några minuter. I tredje perioden var det Luleås finländare Juhani Tyrväinen som satte in en sen tackling i ryggen på Craig Schira som flög in i sargen med huvudet före.
Det är dags att vi får bukt med de här tacklingarna en gång för alla. Och jo, jag vet att det handlar om att vinna och att spelarna är oerhörda vinnarskallar, men lite respekt måste det finnas spelarna emellan. Vi vill inte se fler spelare få sluta med hockeyn i förtid på grund av att någon delat ut en tackling vårdslöst. Bort med sådant!
Rögles Nils Höglander får matchstraff efter den här situationen där Fredrik Styrman får ledas av isen. #twittpuck#SHLpic.twitter.com/TqZHvbjhRk
— C More Sport (@cmoresport) October 3, 2019
Ingen succéstart – men döm inte än
Förväntningarna är höga på Rögles nyförvärv Nick Sörensen. Under torsdagen gjorde han sin debut, men jag såg inte speciellt mycket från forwarden. Å andra sidan gjorde han inte bort sig. Det ska dock sägas att han måste få tid på sig att komma in i Rögles spel och hitta självförtroende innan det ska börja dömas.
20 NHL-scouter på plats
20 stycken NHL-scouter var på plats i Catena Arena i kväll, ja ni hörde rätt. Så många har det nog aldrig någonsin varit i den här arenan samtidigt. Så klart är de här för att studera Luleås stortalang Noel Gunler inför nästa sommars NHL-draft. Hur skötte huvudpersonen sig då? Jo, helt okej. Hade några fina aktioner i andra perioden, men i övrigt stack han inte ut åt något håll.
Defensivernas kamp
På förhand var det här defensivernas kamp, Rögle och Luleå är de lag som släppt in minst mål i serien så här långt. Det syntes, för inget av lagen ville förlora den här matchen och spelarna visade vilja som det vore på liv och död. Bägge lagen bjöd på strukturerat försvarsspel och målvakterna Roman Will och Joel Lassinantti visade upp sitt stora målvaktsregister flera gånger om. Det är inte den roligaste hockeyn att kolla på, men nu mer är det en stark defensiv som är vinnande i längden.
Rögle ger sig aldrig
Jag tog upp det redan efter matchen mot Leksand, men måste påpeka det igen. Det går inte att säga något annat än att Rögles moral är oerhört imponerande – de ger sig aldrig. Luleå tog ledningen två gånger om, men Rögle kom tillbaka båda gångerna och drog sedan det längsta strået i förlängningen sedan Craig Schira bombat in 3–2 mot sin tidigare klubb. Nu har laget vänt underläge eller kommit tillbaka i fem av sina sju matcher den här säsongen.

