Annons



Här är alla träningsmatcher för lagen i HockeyAllsvenskan


23 juli
Hockeysäsongen närmar sig med stormsteg, i år spelar allsvenska lagen 79 träningsmatcher inför seriestarten i september. HockeyNews.se har listat alla matcher för lagen i HockeyAllsvenskan med datum, plats och tid. 

Annons

9 augusti

Karlskrona - Herlev, NKT Arena, Karlskrona, 19:00

Kristianstad - Mörrum, Kristianstads Ishall, Kristianstad, 19:00

Södertälje - Djurgården, Scaniarinken, Södertälje, 19:00

Timrå - Storhamar, NHK Arena, Timrå, 19:00

11 augusti

Västerås - Almtuna, ABB Arena Nord, Västerås, 17:00

14 augusti

Västervik - Kalmar, Plivit Arena, Västervik, 19:00

Karlskoga - Örebro, Nobelhallen, Karlskoga, 19:00

Huddinge - Almtuna, Björkängshallen, Huddinge, 19:00

Karlskrona - Kallinge/Ronneby, NKT Arena, Karlskrona, 19:00

Skellefteå - Modo, Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå, 19:00

Nyköping - Södertälje, Rosvalla, Nyköping, 19:00

En sällsynt bild nu för tiden, den 14 augusti drabbar Skellefteå och Modo samman. FOTO: Ola Westerberg/Bildbyrån

15 augusti

Björklöven - Luleå, A3 Arena, Umeå, 18:30

16 augusti

Kristianstad - Troja/Ljungby, Nelson Garden Arena, Tingsryd, TBD (Tingsryd Resort Cup)

Modo - Sport, Fjällräven Center, Örnsköldsvik, 19:00

Timrå - Almtuna, NHK Arena, Timrå, 19:00

Tingsryd - Karlskrona, Nelson Garden Arena, Tingsryd, 19:30 (Tingsryd Resort Cup)

17 augusti

Kristianstad/Troja/Ljungby - Tingsryd/Karlskrona, Nelson Garden Arena, Tingsryd, 13:00 (Tingsryd Resort Cup)

Björklöven - Sport, A3 Arena, Umeå, 15:00

AIK - Västerås, Bahcohallen, Enköping, 15:00

Kristianstad/Troja/Ljungby - Tingsryd/Karlskrona, Nelson Garden Arena, Tingsryd, 16:30 (Tingsryd Resort Cup)

Belfast - Mora, SSE Arena, Belfast, 20:00

18 augusti

Belfast - Mora, SSE Arena, Belfast, 17:00

20 augusti

Brynäs - Modo, Järvsö Arena, Järvsö, 18:30

Almtuna - Västerås, Gränby Ishall, Uppsala, 19:00

21 augusti

Västervik - Vita Hästen, Plivit Arena, Västervik, 19:00

Mariestad - Karlskoga, Mariehus Arena, Mariestad, 19:00

22 augusti

Västerås - Storhamar, ABB Arena Nord, Västerås, 19:00

AIK - Södertälje, Vilundaparkens Ishall, Väsby, 19:00

Kristianstad - Tingsryd, Kristianstads Ishall, Kristianstad, 19:00

Rivalerna AIK och Södertälje spelar mot varandra den 22 augusti. FOTO: Maxim Thoré/Bildbyrån

23 augusti

Karlskoga - Vita Hästen, Nobelhallen, Karlskoga, 19:00

Almtuna - Väsby, Gränby Ishall, Uppsala, 19:00

Modo - Örnsköldsvik, Fjällräven Center, Örnsköldsvik, 19:00

Skellefteå - Björklöven, Skellefteå Kraft Arena, Skellefteå, 19:00

24 augusti

Mora - Storhamar, Jalas Arena, Mora, 15:00

27 augusti

Södertälje - Karlskoga, Scaniarinken, Södertälje, 19:00

28 augusti

Västervik - Tranås, Plivit Arena, Västervik, 19:00 (Sandström Trophy)

Modo - Björklöven, Fjällräven Center, Örnsköldsvik, 19:00 (SCA-Cupen)

Timrå - Mora, Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, 19:00 (SCA-Cupen)

Vita Hästen - Almtuna, Himmelstalundshallen, Norrköping, 19:00

29 augusti

Karlskoga - Västerås, Nobelhallen, Karlskoga, 19:00

AIK - Linköping, Rosvalla, Nyköping, 19:00

Peliitat - Karlskrona, Versowood Areena, Heinola, 19:00

30 augusti

Björklöven - Timrå, Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, 16:00

Herlev - Kristianstad, PM Montage Arena, Herlev, 18:00

Västervik - Vimmerby, Plivit Arena, Västervik, 19:00 (Sandström Trophy)

KooKoo - Karlskrona, Lumon Areena, Kouvola, 19:00

Enköping - Almtuna, Bahcohallen, Enköping, 19:00

Modo - Mora, Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, 20:00 (SCA-Cupen)

Karlskrona åker till Finland och spelar matcher under försäsongen. FOTO: Magnus Lejhall/Bildbyrån

31 augusti

Björklöven - Mora, Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, 14:30 (SCA-Cupen)

Modo - Timrå, Sundsvall Energi Arena, Sundsvall, 17:30 (SCA-Cupen)

1 september

Örebro - Södertälje, Sméhallen, Eskilstuna, 16:00

4 september

Kristianstad - Rögle, Kristianstads Ishall, Kristianstad, 18:30

Tingsryd - Nybro, Nelson Garden Arena, Tingsryd, 19:00

Västerås - Karlskoga, ABB Arena Nord, Västerås, 19:00

Tranås - Vita Hästen, Stiga Arena, Tranås, 19:00

Oskarshamn - Karlskrona, Be-Ge Hockey Center, Oskarshamn, 19:00

5 september

Almtuna - Västervik, Gränby Ishall, Uppsala, 19:00

Södertälje - Brynäs, Scaniarinken, Södertälje, 19:00 (Skoda Trophy)

6 september

Villacher - Kristianstad, Eisarena Bremerhaven, Bremerhaven, 17:00 (EnergieCup)

Leksand - AIK, Scaniarinken, Södertälje, 19:00 (Skoda Trophy)

Karlskoga - Mora, Wasahallen, Filipstad, 19:00

Vännäs - Björklöven, Vännäs Ishall, Vännäs, 19:00

Troja/Ljungby - Tingsryd, Ljungby Arena, Ljungby, 19:00

Kallinge/Ronneby - Karlskrona, Soft Center Arena, Kallinge, 19:00

Modo - Timrå, Bjästa Ishall, Bjästa, 19:00

7 september

AIK - Brynäs, Scaniarinken, Södertälje, 13:00 (Skoda Trophy)

Kristianstad - Esbjerg/Fischtown, Eisarena Bremerhaven, Bremerhaven, 16:00/20:00 (EnergieCup)

Södertälje - Leksand, Scaniarinken, Södertälje, 17:00 (Skoda Trophy)

Nykomlingarna Kristianstad beger sig till norra Tyskland för spel i EnergieCup. FOTO: Andreas Sandström/Bildbyrån

8 september

Leksand - Brynäs, Scaniarinken, Södertälje, 12:00 (Skoda Trophy)

Södertälje - AIK, Scaniarinken, Södertälje, 16:00 (Skoda Trophy)

11 september

Vita Hästen - Västervik, Himmelstalundshallen, Norrköping, 19:00

Almtuna - Huddinge, Gränby Ishall, Uppsala, 19:00

Kristianstad - Tyringe, Kristianstads Ishall, Kristianstad, 19:00

12 september

AIK - Mora, Fagerlidens Ishall, Fagersta, 19:00

Karlskoga - Södertälje, Nobelhallen, Karlskoga, 19:00

Karlskrona - Kristianstad, NKT Arena, Karlskrona, 19:00

13 september

Vita Hästen - Västerås, Himmelstalundshallen, Norrköping, 19:00

Västervik - Tingsryd, Plivit Arena, Västervik, 19:00

Timrå - Björklöven, NHK Arena, Timrå, 19:00

Annons


Annons

Annons

Annons