SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Färjestad har tappat både Jesse Virtanen och Mikael Wikstrand. Sedan dess har klubben varit tydliga med att man ska plocka in två fullvärdiga ersättare.
I går presenterade man den amerikanske OS-backen Jonathon Blum. Nu har Färjestad även presenterat den tjeckiske backen Vojtech Mozik, som närmast ansluter från Vityaz Podolsk i KHL.
– Jag är väldigt taggad över att få komma till Karlstad och Färjestad efter mina år i Ryssland. Jag har pratat mycket med Martin Sevc och Milan Gulas om Färjestad och de har bara sagt bra saker.General manager Peter Jakobsson, tränaren Johan Pennerborn och fysioansvarige Mattias Hell har besökt Mozik i Prag och skaffat sig en bild av honom.
Under sina två säsonger i KHL noterades tjecken för 55 (14+41) poäng på 112 matcher. Han har tidigare också representerat New Jersey Devils i NHL, samt det tjeckiska landslaget i OS.
Kontraktet med Mozik är skrivet över de kommande två säsongerna.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)