Den tjeckiske landslagsforwarden Milan Gulas leder både skytteligan och poängligan på hemmaplan. Den 33-årige forwarden, som spelade i Färjestad mellan 2013 och 2017, har gjort 27 mål och 30 assist på 45 matcher.
När Plzen slog Zlin hemma i ligan under onsdagen med 9-2 hade Milan Gulas stor show.
Han gjorde sitt första mål i matchen lite drygt tre minuter in i den andra perioden på pass från kedja- och landslagskamraten Jan Kovar. Gulas gjorde ytterligare ett mål i den andra perioden innan han gjorde ett äkta hat-trick i den tredje perioden inom loppet av fem minuter och 27 sekunder.
Milan Gulas hade också en assist i krossen mot Zlin.
Det var första gången på 14 år som en spelare gjorde fem mål i den tjeckiska ligan. Den trefaldige världsmästaren Petr Cajanek är den ende i den tjeckiska ligans historia som har gjort sex mål, ett rekord som har stått sig sedan 1998.
Färjestads general manager Peter Jakobsson bekräftade för några dagar sedan i en intervju på klubbens hemsida att värmlänningarna gjorde ett försök att värva Milan Gulas inför slutspurten av den här säsongen.
– Dumma skulle vi vara om vi inte ställde frågan till en Milan Gulas och Plzen som han spelar i nu. Men där var locket på, stängt, säger Jakobsson till Färjestads hemsida .
– Milan har varit en av de absolut bästa spelarna i Tjeckien den här säsongen, så det hade varit häftigt.
Här kan du läsa fler nyheter om SHL
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)