HockeyNews
PLUS

KHL vill slopa importgränsen

(5551) Vill slopa KHL:s importgräns
Bildbyrån

Publicerad: 14 december 2018

FacebookXWhatsApp

KHL-presidenten Dmitrij Tjernysjenko vill slopa begränsningen och släppa antalet utländska spelare fritt i de ryska klubbarna.
Utspelet väcker starka reaktioner.

ANNONS
I samband med Channel One Cup i Moskva lanserar KHL:s president Dmitrij Tjernysjenko ett kontroversiellt förslag. Han är redo att ta bort regeln för hur många importspelare de ryska KHL-lagen får ha.

Sedan tidigare är det fem utländska spelare per rysk KHL-klubb som gäller.

– Jag föreslår att media diskuterar ryska klubbars behov av utländska spelare. För min del är jag redo att avbryta begränsningen i morgon, säger Tjernysjenko, enligt R-Sport.

För närvarande spelar 26 svenska spelare i KHL. Bara Kanada och Finland ”exporterar” fler spelare till KHL. Om antalet utländska spelare blir fritt i de ryska KHL-lagen kan ligor som SHL tappa ännu fler spelare dit.

Växjöstjärnan Robert Rosén är numera i Sotji. Foto: Bildbyrån.

Men det ryska ishockeyförbundets president, Vladislav Tretjak, tycker inte att Tjernysjenkos förslag låter bra och är inte beredd att avskaffa gränsen för utländska spelare.

– Vi har brist på bra spelare idag, när vi har så många hockeyspelare som vi har i Kanada. Vi har 100 000 spelare, så vi anser inte att detta är en möjlighet, säger Tretjak till Championat.com.

KHL kan inte fatta beslut om obegränsat antal importspelare i de ryska KHL-lagen utan att ha det ryska förbundets godkännande.

– Begränsa antalet utländska spelare? Som coach vill jag att laget ska vara bemannat med starka, skickliga hockeyspelare och det ska vara relativt billigt. Sedan måste vi bestämma oss för om KHL är en kommersiell liga eller om det är en liga för att ha ett bra landslag? Om det här är en kommersiell liga borde de bästa hockeyspelarna vara här och då spelar antalet utlänningar ingen roll, säger den erfarne KHL-coachen Igor Zacharkin till tv-kanalen 360.

Här kan du läsa fler nyheter om KHL

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS