HockeyNews
PLUS

Tvingas till operation – borta året ut

Linus Söderström
Foto: Jens Carlsson/Bildbyrån

Publicerad: Idag 13:30

FacebookXWhatsApp

Linus Söderström har under en tid dragits med en lower body-skada. Nu står det klart att målvakten tvingas till operation och blir borta under en längre period.

ANNONS

Det rör sig inte om någon ny skada, utan det handlar om besvär som Linus Söderström haft sedan i februari.

Karin Granberg, övergripande ansvarig läkare för Skellefteå AIK Hockey, säger följande till klubbens hemsida:

– Det har sett bra ut periodvis, men sedan vi gått på is kan vi se att Linus inte kan belasta fullt ut, vilket gör att ett ingrepp nu är nödvändigt.

ANNONS

Operationen förväntas göras inom den närmsta tiden. När Söderström kan återgå till till är oklart.

– Återhämtningstiden styrs av hur både ingreppet och rehabiliteringen utvecklas, men som det ser ut just nu är det inte troligt med spel före årsskiftet, säger Granberg.

Klubbens general manager, Erik Forssell, ser trots Söderströms långa rehabiliteringstid positivt på framtiden.

– Linus är motiverad och fokuserad på att komma tillbaka så snart som möjligt, han vill absolut inte missa slutspelet. Vi tittar redan nu på alternativ för att ta in en målvakt och är hoppfulla kring situationen, säger han.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS