Gästerna kom ut med en 1–0-ledning i ryggen, något som stod sig hela vägen in i tredje perioden. Väl där kunde SSK-backen Albin Carlson vinkla in kvitteringspucken med högerskridskon med knappt sju minuter spelat.
LÄS MER: Rivalmötet spelas utan publik efter pyroteknik
Hemmalaget fick därefter energi, men den energin kunde man inte kanalisera för att fullborda en vändning.
Istället var det den tidigare Södertäljespelaren Axel Andersson som pricksköt in 2–1 i bortre krysset med drygt sju minuter kvar att spela. Och comebackanden kaptenen Marcus Krüger ville inte vara sämre han.
– Jag är ju mer eller mindre uppvuxen här i Scaniarinken, det var synd att det inte var framför publik. Jag har nog några polare hemma som är lite besvikna, säger Andersson i TV4 Hockey.
I spel med en man mindre på isen snärtade han upp pucken i nättaket för 3–1 med knappt tre minuter kvar på matchklockan.
LÄS MER: Rivalmötet avbrutet – arenan utryms
Några fler mål blev det inte i matchen utan Djurgården satte stopp för Södertäljes fem matcher långa segersvit.
– Vi jobbar bra ihop som lag, vi har några gubbar borta men vi kliver fram och gör ett bra jobb. Så en otroligt skön lagseger, säger Andersson.
ANNONS: Se ALLA matcher på TV4 PLAY+ SPORT TOTAL – spara 1200 kr med Hockeynews

Kommentarer
Använd koden CHALLE50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i CHALLE50 i sista steget. Skaffa PLUS
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)




