Det blev ingen trevlig hemmapremiär för AIK den här säsongen.
Men förlusten mot Brynäs i ryggen stod Björklöven för motståndet – ännu ett förväntat topplag som AIK vill göra upp med i vinter – men det mesta gick fel tidigt i matchen när laget fick chansen.i powerplay.
Daniel Rahimi drog på sig en utvisning men i AIK:s efterföljande powerplay släppte hemmalaget till två frilägen och ett två mot ett-läge – Alexander Wiklund tog tillvara på ett av frilägena och gav Björklöven ledningen.
Efter det hämtade sig aldrig AIK.
– Det var inte starten vi ville ha, konstaterar AIK:s Branden Troock.
– Vi grävdes oss ett hål och "special teams" svek oss ikväll. Vi hade något mål emot oss i både powerplay och boxplay men vi kommer lära oss av det här och studsa tillbaka.
Vad säger ni till varandra när det det blir så där i ert första powerplay?
– Det är tufft. Vi försöker vara positiva men vi försöker fortfarande få allt att stämma. Vi har några skadade spelare också som är nyckelspelare i powerplay men vi får jobba oss igenom det här, säger Troock.
AIK vill vara ett topplag i vinter men nu har man startat säsongen med att gå poänglösa efter matcherna mot Brynäs och Björklöven.
– Det här är lag vi behöver lära oss att vinna emot. Vi lär oss av förlusterna och får titta på video i morgon och jobba vidare.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)