HockeyNews
PLUS

Poängstark kanadensare klar för Rögle: "Kan bidra i alla delar av isen"

(27386) Thomas Gregoire
Bildbyrån/San Jose Sharks (montage)

Publicerad: 5 april 2023

FacebookXWhatsApp

Näst flest poäng av alla backar i den finska ligan den gångna säsongen.
Nu ska Thomas Gregoire bidra till Rögles lyft.
– Att ta hem en buckla till Rögle är det huvudsakliga målet, säger Grégoire i ett pressmeddelande.

ANNONS

Under gårdagen presenterade Rögle värvningen av den tjeckiske landslagsmålvakten Peter Kvaca. Under onsdagseftermiddagen var det dags att fylla på truppen med nästa nyförvärv.

Närmast från den finska ligan ansluter nu den 24-årige backen Thomas Gregoire efter att han skrivit på ett kontrakt över de två kommande säsongerna.

ANNONS

Kanadensaren noterades under den gångna säsongen för 44 poäng på 57 matcher i ligan vilket var näst bäst av alla backar i ligan och totalt tionde bäst av alla spelare.

– Thomas är en spelare som vi har haft koll på ett tag nu. Han är en skridskoskicklig spelare med ett bra skott och en back som kan bidra i alla delar av isen. Vi ser fram emot att se Gregoire här nästa säsong, säger Rögle BK:s sportchef Chris Abbott i ett pressmeddelande.

Rögle blir Gregoires andra klubb i Europa efter att ha gjort tre säsonger för Lukko. Sedan tidigare finns meriter från juniorligan QMJHL och två säsonger i AHL.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS