HockeyNews
PLUS

Efter huvudtacklingen på Frölundamålvakten: "Solklar situation"

(27250) Rönnberg/Johansson
Bildbyrån

Publicerad: 27 mars 2023

FacebookXWhatsApp

GÖTEBORG. Det blev en omtalad situation i matchen mellan Frölunda och Färjestad, när Henrik Björklund tacklade Lasse Johansson i huvudet i slutet av den tredje perioden. Nu ger båda tränarna och domaren Linus Öhlund sina åsikter om situationen. 

ANNONS

Vid ställningen 2-3 och 4.52 kvar av den tredje perioden mellan Frölunda och Färjestad så blev Frölundamålvakten Lasse Johansson påkörd av matchens första målskytt, Henrik Björklund. Detta skapade irritationer bland hemmaspelarna och hemmafansen där man ansåg att det skulle ha resulterat i en utvisning för forwarden. 

Efter kollisionen så crosscheckade Petteri Lindbohm till Björklund, vilket resulterade i en utvisning för den förstnämnde – medans Björklund klarade sig från en utvisning. Domaren Linus Öhlund menade att det var felaktigt att inte visa ut Björklund efter matchen: 
 Initialt ute på isen så gör jag bedömningen att både Lasse (Johansson) och Björklund är utanför, sen när jag nu ser bilderna så är träffen mot huvudet. Det kan jag inte avgöra ute på isen, men det skulle varit en tvåa checking to the head, säger Öhlund till C More

Frölundatränaren Roger Rönnberg menar även han att Björklund skulle ha utvisats efter tacklingen: 
– Jag vill inte sitta här och skylla den på matchens utgång att vi sitter här och grinar över en situation, men lite synd är det när det är en sån solklar situation med en tackling i huvudet på en målvakt och där förmodligen kommer bli avstängd, att man inte plockar upp den under match. Men jag tror att det är direktiven som domarna jobbar efter, säger han på presskonferensen.

Rönnberg ville efter sin åsikt om situationen inte lägga någon större vikt på den, och istället fokusera på frågor om matchen: 
– Jag känner såhär helt ärligt. Ta hit domarchefen så kan han sitta mellan oss och svara på alla jävla frågor om bedömningar. Jag vill prata om ishockey, säger han.

Färjestadstränaren Thomas Mitell försvarar Björklund: 
– Det är absolut ingen avsiktlig tackling av Björklund. Han har fullt sjå att kampa med Lindbohm och det känns som att Lasse (Johansson) är lite långt ut. En olycklig kollision, ungefär samma som Hasa hade innan. Det är inget avsiktligt men en olycklig smäll, och jag hoppas att Lasse är frisk till nästa match, säger han.

Matchen vann Färjestad med 4-2.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS