Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
Modobossen: "Då går vi upp året därpå"

När Benny Kedén tackade ja till rollen som vd för Modo Hockey var klubben fortfarande ett SHL-lag. Nu är utgångsläget ett annat – men målsättningen är tydlig: en snabb återkomst till högsta serien.
– Jag är lika sugen på det här jobbet oavsett, men det är viktigt för mig som representant för Modo Hockey att vi är i högsta divisionen och dit ska vi, säger Kedén till Allehanda.
Den 1 juli tillträdde Kedén officiellt rollen.
Men när han anlände till Hägglunds Arena var kontoret nästan tomt – semestertider. Det gav utrymme för ett lugnt startskede med fokus på att bygga relationer internt.
– I lugn och ro, vilket kanske är fel uttryck i den här branschen, kan jag lära känna det här bygget även om långt ifrån alla är på plats, säger han till Allehanda.
Rekryteringen av ny VD och klubbdirektör är klar och vi säger välkommen till MoDo Hockey, Benny Kedén! 🤝 50-åringen tillträder senast 1/7. 💬 "Benny är rätt person att leda och utveckla MoDo Hockey", säger ordförande Ulf Strinnholm. Läs mer: modohockey.se/article/y54ast… #modose
Kedén har redan flera uppgifter på bordet.
En är stödet till KB65:s överklagan till licensnämnden – en fråga Modo aktivt engagerat sig i.
På spelarfronten har klubben fått en ekonomisk boost genom NHL-kontrakt för Lucas Pettersson och Milton Gästrin, vilket gett omkring sex miljoner kronor.
Kedén utesluter inte heller investeringar senare under säsongen om laget ligger bra till.
– Om vi står inför att göra en investering för att göra en ännu större satsning i december för att gå upp så har vi de ekonomiska möjligheterna.
Satsningen är tydlig. Missar man SHL-uppflyttning i vår väntar inga panikbromsar - enligt Kedén.
– Worst case scenario är att går vi inte upp kommande säsong så går vi upp året därpå.