Sportcheferna i SHL jobbar intensivt för att förstärka sina lag före den 15 februari då transferfönstret stänger. Men SHL-jumbon Malmö är enligt general managern Patrik Sylvegård inte med i något race om någon spelare och anser att pengarna är för stora i förhållande till vad man kan få in från spelarmarknaden.
Huvudcoachen Tomas Kollar är införstådd med situationen. Enligt uppgift har Malmö en lönebudget på 47 miljoner kronor. Och man tänker inte överskrida den.
– Jag är nöjd med det lag vi har och tycker vi har ett bra lag. Det är bra energi i gruppen och ju längre säsongen har gått har vi bara blivit tajtare och tajtare som grupp, säger Kollar till HockeyNews.se.
På söndagen tränade SHL-jumbon efter två träningsledigt dagar. På tisdag väntar match mot Färjestad i Karlstad.
– Jag ser fram emot avslutningen av säsongen och tycker att vi har tränat bra. Den här veckan har varit riktigt bra. Bra energi, det är sånt som gläder mig när man tittar på det. Trots att vi ligger där vi ligger och situationen är som den är har det alltid varit bra energi i gruppen och man gör allt man kan så jag är nöjd, säger Kollar.
LÄS MER: Rögle förstärker – vill gå på knock mot Skellefteå eller Växjö
Flera Malmöspelare som HockeyNews.se har pratat med inser att det sannolikt blir kval. Malmö har elva poäng upp till säker mark ovanför kvalstrecket med elva matcher kvar. Men väl i ett kval ska Malmö se till att göra allt för att hänga kvar i SHL.
– Ja men precis. Vi är där vi är och det vore bara naivt om vi inte insåg läget. Än är det inte kört, men vi måste också vara nyktra och se att vi ligger där vi ligger. För den sakens skull har vi inte gett upp nånting, men det finns en medvetenhet om det läget vi är. Jag tror det är rätt bra att man inte blundar för det utan är nykter i det, säger Tomas Kollar.
Han understryker:
– Vi har sagt till oss själva att vi tar en dag i taget. Den dag vi är i är den som är den viktiga.
Malmö Redhawks är tillbaka på is efter två lediga dagar och förbereder sig för tisdagens match mot Färjestad.
— HockeyNews.se (@HockeynewsSe) February 12, 2023
”Bra energi”, säger tränaren Tomas Kollar nöjt. #twittpuck#mifsepic.twitter.com/6dhY0a4aTp
Forwarden Lukas Wernblom har fått begränsat med speltid, men tränade på söndagen i en kedja med Carl Söderberg och Kim Rosdahl då unge forwarden Anton Wahlberg är på landslagsuppdrag.
– Rosdahl och Söderberg och Wernblom har varit jättebra när de har spelat ihop. Vi bygger från de här linesen i dagsläget, säger Kollar.
Det har varit rykten om att Wernblom ska återvända till Modo?
– Lukas är vår spelare. Han är kvar här.
På skadelistan finns målvakten Daniel Marmenlind som skadade foten mot HV71 den 28 december. Han har missat 13 matcher. Det kan bli tufft att komma tillbaka och spela den här säsongen. Men Kollar är hoppfull.
– Nu vet jag att processen har gått framåt och att han blir bättre och bättre, sedan vet jag inte exakt hur stegen ser ut. Vi kommer att ha ett möte imorgon så får vi se lite mer där vad som är sagt och gjort.
Malmö har förstärkt målvaktssidan med Brandon Maxwell, som blir kvar säsongen ut.
– Brandon har kommit in och har gjort ett jättebra jobb så jag är nöjd med de två målvakter vi har. Jag tycker Adam (Werner) har spelat bra också på slutet. Vi har två jättebra målvakter som vi känner oss trygga med, säger Kollar.
Backen Matias Lassen har missat tio matcher och inte spelat sedan den 5 januari, men närmar sig comeback.
– Jag tror att han kommer tillbaka inom kort. Han var på isen idag och körde, säger Tomas Kollar.
Säsongen är däremot över för William von Barnekow.
– Han tror jag inte kommer att spela mer i år. Synd, för han har gjort det jäkligt bra. Han har stort hjärta, en kul kille som har tagit kliv hela tiden. Nu är det som det är och i hockeyn blir man skadad ibland.
Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)