Tre Kronor tränade på is under förmiddagen i Malmö Arena och nu var samtliga 23 spelare på plats och på is.
Om två dagar väntar Schweiz i den första matchen av Beijer Hockey Games och nu fick Hallam testa sina nya formationer och uppställningar i både powerplay och boxplay.
André Petersson, Pär Lindholm och Isac Brännström imponerade ihop i Åbo i november och Jacob de la Rose och Marcus Sörensen får bra betyg av Sam Hallam efter turneringen i Schweiz en månad senare.
– Den kedjan är inte helt intakt från turneringen i Schweiz men De la Rose och Sörensen hade en bra vecka i Schweiz. Laget i Karjala Cup var mer spelskickligt och tekniskt och i Schweiz var det lite mer tyngd och här sätter vi ihop en blandning av båda dom två, säger Hallam.
Lucas Wallmark har en offensiv roll i laget och en plats i ett av Tre Kronors powerplay – en liknande roll som hemma i klubblaget ZSC Lions.
– Jag har inte spelat med någon av dom innan men det känns bra, säger Wallmark om Jonathan Dahlén och Emil Larsson.
– Det känns som en bra byggd kedja med Larsson som kan vinna lite puckar till mig och Dahlén. Jag tror vi kan ha väldigt bra kemi tillsammans, säger Wallmark.
I PP-enheten så kommer Wallmark och Sörensen ta hand om varsin sida i uppställningen.
– Vi har "Teddan" (Lennström) på blå som är rörlig och bra på att skjuta själv men också på att hitta fina mackor. Jag och "Sören" på kanterna så det gäller att vi stänker dit några puckar.
Sam Hallam gillar sina alternativ.
– Vi har många spelare som kan göra det bra för oss i båda riktningarna. Vi har skicklighet i powerplay och i boxplay skulle jag säga att vi har fem eller sex riktigt bra par. Rasmussen gjorde det fantastiskt bra i Schweiz. Lander och Nordström ihop och Joakim Nygård passar in väldigt bra där med sin skridskoåkning och till sättet vi vill spela i boxplay, säger förbundskaptenen.
Så ställer Hallam om laget:
Kedjor
Marcus Sörensen–Oscar Lindberg–Jacob de la Rose
Carl Klingberg–Anton Lander–Joakim Nordström
Isac Brännström–Pär Lindholm–André Petersson
Anton Bengtsson–Dennis Rasmussen–Joakim Nygård
Jonathan Dahlén–Lucas Wallmark–Emil Larsson
Backpar
Lukas Bengtsson–Theodor Lennström
Petter Granberg–Olle Alsing
Hardy Häman Aktell–Joel Persson
Jonathan Pudas–Emil Djuse
Målvakter
Jhonas Enroth, Lasse Johansson
Powerplay
x Jonathan Pudas, André Petersson, Jonathan Dahlén, Pär Lindholm, Isac Brännström.
x Theodor Lennström, Lucas Wallmark, Marcus Sörensen, Jacob de la Rose, Oscar Lindberg.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.