HockeyNews
PLUS

Utländsk klubb uppvaktar Örebrocentern – scoutades under Spengler Cup

Publicerad: 15 januari 2023

FacebookXWhatsApp
Örebro och välmeriterade centern Jani Lajunen kan gå skilda vägar efter den här SHL-säsongen.
Nu dyker det upp intressen från utlandet då Lajunen blev scoutad under Spengler Cup i Davos i mellandagarna.
ANNONS

Den VM- och SM-guldvinnande centern Jani Lajunen finns på önskelistan hos den tyska klubben Schwenningen inför kommande säsong, skriver Badische Zeitung. Den 32-årige finländaren har utgående kontrakt och är inne på sin andra säsong i Örebro.

Jani Lajunens två år äldre bror Ville Lajunen spelar den här säsongen i Schwenningen och det skulle alltså kunna finnas en chans för bröderna att göra ett gemensamt utlandsäventyr.

ANNONS

Jani Lajunen har förutom Örebro även spelat för Växjö i SHL och han var med och vann SM-guld 2015. Ville Lajunen har två säsonger i Färjestad bakom sig (2012–2014).

LÄS MERSHL:s nya drag – vill införa icing i boxplay: "Långt gångna diskussioner"

Schwenningen ska ha scoutat Jani Lajunen under Spengler Cup där Örebro spelade mellan jul och nyår. Lajunen kom till Örebro efter att ha spelat fyra säsonger i Lugano.

ANNONS

I Schwenningen spelar den före detta Brynäs- och Skellefteåmålvakten Joacim Eriksson, som ska ha en rad erbjudanden att ta ställning till inför nästa säsong.

Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

ANNONS