HockeyNews
PLUS

Rejäl spelaromsättning i Djurgården – ytterligare nio spelare lämnar

(23115) Djurgården
Bildbyrån

Publicerad: 9 april 2022

FacebookXWhatsApp

Ytterligare nio spelare lämnar Djurgården. Några av spelarna lämnar för nya klubbar samtidigt som vissa inte får förnyat kontrakt. 

ANNONS

Djurgården fortsätter att rensa i truppen inför kommande säsong i Hockeyallsvenskan. Under lördagsförmiddagen gick Stockholmsklubben ut med att man gör sig av med ytterligare nio spelare. 

Mantas Armalis, Pontus Johansson, Marcus Sörensen lämnar för nya klubbar. 

ANNONS

– Stefan Warg, Alex Brännstam och Oscar Bjerselius har vi valt att inte erbjuda nya kontrakt. Samma gäller initialt för Sebastian Strandberg och Filiph Engsund, där vi i dagsläget inte diskuterar någon fortsättning, säger sportchef K-G Stoppel.

William Eklund sticker tillbaka till San Jose Sharks organisation. 

– Jag och föreningen tackar samtliga spelare för deras tid här och önskar dem lycka till i sina fortsatta karriärer, säger Stoppel till Djurgårdens hemsida.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS