HockeyNews
PLUS

Björklöven bjuder på en nyårspresent – värvar från Timrå

(21807) Jacob Olofsson/Timrå
Ola Westerberg/Bildbyrån

Publicerad: 31 december 2021

FacebookXWhatsApp

Björklöven bjuder på en nyårssmällare.

Nu är det officiellt att Timrås Jacob Olofsson flyttar norrut och ska hjälpa Löven i kampen om en SHL-plats.

ANNONS


Björklöven blir Jacob Olofssons fjärde klubb de senaste två säsongerna. Efter Skellefteå, Timrå och en kortare utlåning till Frölunda har Olofsson nu brutit upp från Timrå.

ANNONS


Han kommer att avsluta säsongen i Björklöven och han har skrivit ett kontrakt med Umeåklubben till och med våren 2023.


ANNONS

– Känns riktigt spännande att komma hit och spela. Björklöven är ett skickligt lag som spelar rolig hockey och jag ser verkligen fram emot slutspurten av denna säsong och att vinna sista matchen, säger Jacob Olofsson till Björklövens hemsida.


21-årige Olofsson har den här säsongen gjort ett mål och fyra assist för Timrå i SHL och på de sju matcherna i Frölunda blev det en assist.

ANNONS


– Med tanke på den senaste tidens skadesituation så väljer vi att spetsa och bredda laget med Jacob. Han är en center som kommer att tillföra både offensivt som defensivt. Jag ser stor potential i Jacob och det ska bli kul att se hans intåg i Björklöven, säger Björklövens sportchef Per Kenttä till klubbens hemsida.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS