Tomas Montén har haft tränarjobb på SHL-nivå i Djurgården, Linköping och Timrå och redan under säsongen 2011/12 hade han sitt första uppdrag inom ishockeyförbundet.
Nu gör han sin sjätte och sista säsong som Juniorkronornas förbundskapten och under samma period har han varit med och vunnit ett silver och ett brons i JVM.
Det här blir sista guldjakten med juniorlandslaget.
– Det är sista chansen och sista svängen, det har vi vetat om länge nu och då var tanken att sista år skulle vara i Göteborg men nu blir det inte så. Vi har varit nära att vinna två gånger tycker jag, både i Buffalo (silver) och i Tjeckien (brons). Då kändes det som att vi hade lag för att vinna, säger Montén.
Montén i båset under torsdagens match mot Tjeckien. Foto: Bildbyrån
I vanlig ordning är det spelare på gränsen till NHL som kan påverka laguppställningarna i JVM och det är inget undantag i år.
– Nu var jag inte med i fjol men då kände man i laget att vi var tvungen att prestera maximalt för att kunna vara med och fajtas och så kändes det även i Vancouver och i Montreal. Och så känns det väl lite nu också med tanke på Alex (Holtz) och ”Ray” (Lucas Raymond) som är där borta nu. Jag tror definitivt vi har kapaciteten ändå men vi måste jobba för det, vi kommer inte bara ett lag som tar oss till semifinal genom att bara vara okej i gruppspelet utan vi kommer få kriga hela vägen.
Det kanske inte är så dumt med tanke på hur många år ni har seglat er till semifinal ganska enkelt, för att sedan åka på en förlust och även förlora i bronsmatchen?
– Nej, sen är det en jättetuff grupp i år och det kan nog passa oss att vi behöver hitta ett sånt lag som är förberedda, tåliga i med och motgång. Det är en klysha men vi kommer att behöva göra jobbet varje dag oavsett vinst eller förlust. Vi kommer inte få något gratis men det känns som att killarna vet om det, säger Montén.
Vad är status kring din framtid just nu?
– I en perfekt värld behöver jag inte fokusera på det förrän efter JVM. Det är vad jag hoppas på och skulle det ramla in något som jag behöver ta ställning till så får jag göra det men om det inte sker så är det fullt fokus på JVM nu.
Hur ser intresset ut?
– Det är väl lite intresse och förfrågningar, men det är ganska tidigt och många lag som sitter på coacher redan.
Foto: Bildbyrån
Montén hymlar inte med att han ser utlandet som ett bra alternativ för honom och familjen.
– Vi har sagt hemma att utomlands skulle vara en häftig grej att testa eftersom vi aldrig gjort det. Det är kvar på min bucketlist. Att åka någonstans och ta med sig familjen, dels för att uppleva hockeyn utomlands men också för barnen att få uppleva ett annat land och en annan kultur.
LÄS MER: Frölundabacken kommer inte till spel mot Ryssland
Det kryllar av svenska tränare i Schweiz just nu och på hemmaplan så är det få öppna luckor som huvudtränare i SHL.
– Det är väl fyra huvudtränare i Schweiz, om vi räknar in Dan Tagnes som svensk även om han är norrman. Här hemma har Sam (Hallam) utgående kontrakt och ”Bulan” (Thomas Berglund). Men vi får se framöver, säger Montén.
Juniorkronorna tog brons i Tjeckien. Foto: Bildbyrån
Han är också tydlig med att han inte kommer stressa fram ett beslut – att hoppa på vilket tränarjobb som helst är inte aktuellt.
Montén öppnar dessutom för att bli NHL-scout.
– Jag kan tänka mig ett scoutjobb också om det inte dyker upp ett tränarjobb som passar. Jag är ju inte svingammal, eller jag börjar bli gammal men inte rent tränarmässigt. Jag känner ingen stress att jag måste ha ett jobb klart som headcoach inför nästa säsong. Annars får jag göra en klassisk Perra Johnsson och vänta till någon får sparken…haha.
Med din bakgrund inom juniorhockeyn bör du vara attraktiv när det gäller scoutjobb?
– Absolut. Nu har jag väl inte sagt det tidigare att jag söker efter ett sånt jobb men det kan vara en fördel att man varit med på åtta JVM och följt det här sedan 94-kullen. Jag får väl ringa någon av klubbarna som varit snälla mot oss och släppt spelare till JVM genom åren.
SE OCKSÅ: Inför JVM: Montén uppmickad när Juniorkronorna besegrade Tjeckien

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)