Superdeal – årskortet för 199 kr(ord pris: 699 kr). Använd koden JULKLAPP i sista steget.
HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

NHL:s besked – släpper stjärnspelarna till vinter-OS i Peking

(20498) Nicklas Bäckström
Bildbyrån

Publicerad: 3 september 2021

FacebookXWhatsApp

Det blir NHL-spelare i OS i vinter.
Det står klart efter att NHL, IOK och IIHF kommit överens om ett avtal.

ANNONS
Frågan om NHL-spelare ska kunna delta i OS i Peking i februari har varit en omdebatterad sådan efter att de inte kommit till spel i Sotji 2018.

Men nu ser frågan ut att vara besvarad.

Under fredagen meddelade nämligen NHL sina spelare att de kommit överens med det Internationella ishockeyförbundet och Internationella Olympiska Kommittén om ett avtal som gör det möjligt för NHL-spelare att representera sina länder i OS.

"Vi har har kommit överens om ett avtal som tillåter deltagande i vinterspelen i Peking 2022" skriver NHL i ett dokument som skickats ut till spelare och agenter i ligan.

Enligt dokumentet kommer NHL-spelarna flygas till Kina 6 februari, tre dagar innan OS börjar, samtidigt som man slår fast att varje enskild spelare kommer ha rätten att tacka nej till OS-spel helt utan konsekvenser.

Samtidigt förbehåller sig NHL-rätten att ställa in deltagande för spelarna om det är så att grundseriematcher i ligan tvingas flyttas på grund av covid-19 innan OS är tänkt att börja.


ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Ämnen i artikeln

ANNONS