HockeyNews
PLUS

Blandade besked i Färjestad – duo riskerar missa SHL-premiären

Publicerad: 30 augusti 2021

FacebookXWhatsApp

Färjestad har ett par spelare som riskerar att missa SHL-premiären

Samtidigt får huvudcoachen Johan Pennerborn tillbaka tre spelare till morgondagens match mot Oskarshamn.

ANNONS


Färjestad laddar för ny träningsmatch och spelar på tisdagen mot Oskarshamn i Mjölby.

ANNONS


Och då ska centrarna Linus Johansson och Gustav Rydahl vara spelbara igen.


ANNONS

– Tillbaka var både Linus Johansson och Carl Jakobsson från sjukdom. Vi utgår ifrån att de spelar båda två imorgon. Anton Berglund och Victor Ejdsell är sjuka idag och det är väl sånt där man ska gå igenom helt enkelt. De spelar med största sannolikhet inte. Det går runt lite sjukdom i truppen, säger FBK-coachen Johan Pennerborn till HockeyNews.se.


Men ett annat glädjande besked i Färjestad:

ANNONS


– (Gustav) Rydahl var borta i förra veckan, men tränade idag igen. Han är också tillbaka i träning. Vi utgår ifrån att han spelar imorgon, säger Pennerborn.


ANNONS

Om läget i laget i stort säger han:


– Det ljusnar något. Det är fortfarande några som inte är tillbaka där vi hade önskat.

ANNONS


Det är backarna Joel Nyström och Jens Westin som är frågetecken inför SHL-premiären den 11 september då Färjestad ska åka till Växjö och möta regerande mästarna Växjö.


ANNONS

Jens Westin stegrar träningen för att kunna bli spelklar. Förhoppningen är att han kan vara med i SHL-premiären. Foto: Bildbyrån.


ANNONS

Färjestad hade hoppats ha tillbaka Joel Nyström i spel. Men nu är det frågetecken inför SHL-starten.


– Han är inte tillbaka än. Det drar ut lite på tiden. Jag kan inte ge dig något bra svar, tyvärr. Jag önskar jag hade kunnat säga en vecka eller två, men jag kan inte det.

ANNONS


Jens Westin genomgick ett ingrepp tidigare i somras och är inte redo för comeback ännu.


ANNONS

– Westin stegrar sin träning den här veckan mot det fulla så han är positiv. Det går åt rätt håll, peppar peppar, så här långt.


LÄS MERUppgifter: Vann Brynäs poängliga – nu nära spel i SHL-rivalen

ANNONS


Tror du på spel för Westin i SHL-premiären?


ANNONS

– Ibland önskade man att man kunde svara, men vete fåglarna. Svårt att säga.


Färjestad har skrivit kontrakt med backen Anton Karlsson till den 10 september, dagen före SHL-premiären.

ANNONS


50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS